23 June 2010 - 13:36 AMT
Հայաստանի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը հունիսի 22-ին ընդունեց Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձոր համայնքի ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանը, ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի ներկայացուցիչները: Աստղաձորցիները փոխվարչապետին իրենց մտահոգությունները հայտնեցին «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծի առնչությամբ, որով նախատեսվում է պետական հատվածի հողերի ընդգրկում համայնքների վարչական սահմաններում:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ՏԿ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, համայնքի բնակիչների կողմից ներկայումս այդ հատվածներում վարձակալվող հողատարածքներն ընդգրկվում են այլ համայնքի վարչական սահմանում, ինչը հետագայում հողօգտագործման առումով խնդիրներ կարող է առաջացնել:
Արմեն Գևորգյանը պարզաբանեց, որ գործընթացով փաստացի հողօգտագործումը շարունակելու քաղաքացիների հնարավորությունները պահպանվում են, և փաստացի հողօգտագործողների իրավունքները որևէ կերպ չեն սահմանափակվում` անկախ նրանից` հողը որ համայնքի վարչական տարածքում է ընդգրկվում:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ներկայումս շատ դեպքերում քաղաքացիները հողերն օգտագործում են առանց իրավական ձևակերպումների: Հողօգտագործողները հնարավորություն ունեն օրենքով սահմանված կարգով պետության հետ կնքել վարձակալության երկարաժամկետ պայմանագրեր` 25 տարով, անհրաժեշտության դեպքում` ավելի երկար ժամկետով:
«5 մարզերում, որոնց վերաբերյալ արդեն ընդունվել են «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխությունները, պետական հատվածի հողերն առաջիկա 10 տարիներին շարունակելու են ունենալ պետական կարգավիճակ, և առանց պետական լիազոր մարմնի հետ համաձայնեցնելու` համայնքի ղեկավարը չի կարող դրանք տնօրինել»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

23 June 2010 - 13:36 AMT
Вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворкян принял представителей общины Астхадзор Гегаркуникcкой области. В ходе встречи представители общины высказали свои опасения по поводу проекта закона об изменениях в законе “Об административно-территориальном делении”, согласно которому намечается включение земель государственного сектора в административные границы общин.
Как сообщает пресс-служба министерства ТУ РА, земельные участки в этом секторе, арендуемые в настоящее время жителями общины, будут включены в административные границы другой общины, что, по их мнению, может привести к проблемам, связанным с использованием земель.
Армен Геворкян разъяснил, что возможность использования земель сохраняется, права пользователей никак не ограничиваются, независимо от того, в административные границы какой общины они будут включены.
В сообщении отмечается, что в настоящее время многие используют земли без правового оформления. Землепользователи имеют возможность, согласно установленному законом порядку, заключить с государством долгосрочные договора об аренде – на 25 лет, а в случае необходимости и на более длительный срок.
«В 5-ти областях, относительно которых уже приняты изменения в законе “Об административно-территориальном делении”, земли государственного сектора в ближайшие 10 лет будут иметь государственный статус, и руководитель общины не сможет распоряжаться ими без согласования с государственным полномочным органом», – говорится в сообщении.