23 June 2010 - 13:53 AMT
Սևանա լճի մակարդակի բարձրացմանը զուգընթաց ջրածածկվող եւ ողողման գոտիներից գազատարների վերատեղադրման նպատակով նախատեսվում է 2010-11 թվականներին կառուցել շուրջ 8 կմ գազատար, հաղորդում է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ ընկերության մամլո ծառայությունը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ վերջին տարիներին Սևանա լճի մակարդակի առաջանցիկ բարձրացումը լուծում պահանջող խնդիրներ է առաջացրել ափամերձ տարածքներում առկա կոմունիկացիաների շահագործման համար։Այդ նպատակով ՀՀ նախագահին առընթեր Սևանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի, ՀՀ քաղաքաշինության, բնապահպանության, տրանսպորտի և կապի ու էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարների հրամաններով ստեղծված աշխատանքային խմբերն ուսումնասիրել են Սևանա լճի ջրի մակարդակի բարձրացման հեռանկարային պատկերը և անհրաժեշտ միջոցառումների ծավալները։
ՀՀ նախագահին առընթեր Սեւանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի 2009-2031թթ. ծրագրի շրջանակներում, անհրաժեշտություն է առաջացել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ կողմից շահագործվող գազաբաշխիչ ցանցի վերատեղադրման աշխատանքներ իրականացնել Սևանա լճի ջրածածկվող եւ ողողման տարածքներում:

23 June 2010 - 13:53 AMT
Параллельно повышению уровня воды в озере Севан, с целью переукладки газопроводов с затопляемой и размываемой зон в 2010-11гг. планируется построить порядка 8 км газопроводов, сообщает пресс-служба компании ЗАО «АрмРосгазпром».
В сообщении отмечается, что в последние годы вследствие опережающих темпов повышения уровня воды в озере Севан возник ряд проблем при эксплуатации коммуникаций в прибрежной зоне. С целью их решения приказами Комиссии по проблемам озера Севан при президенте РА, министров градостроительства, охраны природы, транспорта и связи, энергетики и природных ресурсов РА созданы рабочие группы, которые изучили перспективную картину повышения уровня воды в озере Севан и объемы необходимых мероприятий.
В рамках программы на 2009-2031гг. Комиссии по проблемам озера Севан при президенте РА возникла необходимость переукладки газораспределительной сети, эксплуатируемой ЗАО “АрмРосгазпром”, в зоне затопления и размыва озера Севан.