24 June 2010 - 09:38 AMT
Հայասանի տնտեսության առանձին ոլորտների աջակցությանն ուղղված բարեփոխումները և լուծումները, որոնք սկսվել են ֆինանսական ճգնաժամի փուլում և շարունակվում են, կհանգեցնեն տնտեսության դիվերսիֆիկացիային, հատկապես նոր կամ ընդլայնվող փոքր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների հաշվին: Այդ մասին Երևանում միգրացիայի, դրամական փոխանցումների և սփյուռքի տնտեսական ու սոցիալական ազդեցության հարցերով միջազգային համաժողովում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: «Մասնավոր տրանսֆերտները մարտահրավեր են մեզ համար, նրանք լուծում են լուրջ սոցիալական հարցեր հասարակության մեջ աղքատությունը հաղթահարելու համար, բայց չեն կարող շարունակական լինել»,- ասել է նա:
Նախարարի խոսքերով, ապագայում պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել ոչ թե նրան, թե ուր են ուղղվում տվյալ տրասնֆերտները, այլ երկրի զարգացման ուղեծրի ճիշտ պլանավորմանը. տնտեսությունը պետք է հիմնված լինի արտահանման վրա, պետությունը պետք է նպաստի արտասահմանյան ներդրումներին և դրանց զարգացմանն այն ոլորտներում, որտեղ արտադրության ընդլայնման հնարավորություններ կան, ինչպես նաև անհրաժեշտ է ներդրումներ կատարել կրթության և գիտության ոլորտում:
Ներսես Երիցյանը պարզաբանեց, որ կա շահույթի երկու տեսակ` փաստացի շահույթ, երբ մարդիկ կայուն աշխատանք ունեն արտասահմանում, որի հաշվին աճում են եկամուտները և սեփական կենսակերպը բարելավելու նրանց ձգտումն ակնհայտ է դառնում և նրանք նույնպես կարող են լավ ներդրողներ լինել: «Իսկ այն միջոցները, որոնք պարզ տրանսֆերտներ են սոցիալական հարցերի լուծման համար և զուգահեռ են երկրի զարգացմանը, աստիճանաբար կկրճատվեն»,- կարծում է նախարարը:

Реформы и решения по поддержке отдельных сфер экономики Армении, которые начались в период финансового кризиса и теперь продолжаются, приведут к диверсификации экономики, особенно за счет представителей нового или расширяющегося малого и среднего бизнеса. Об этом на пресс-конференции в Ереване в рамках двухдневного международного симпозиума по вопросам экономического и социального воздействия миграции, денежных переводов и диаспоры сообщил журналистам министр экономики Армении Нерсес Ерицян. «Частные трансферты являются вызовом для нас, они решают серьезные социальные проблемы по преодолению бедности в обществе, но не могут быть продолжительными», – сказал он.
По словам министра, в будущем нужно уделять большое внимание не на то, куда направляются данные трансферты, а на правильное планирование траектории развития страны: экономика должна быть основана на экспорте, государство должно способствовать развитию иностранных инвестиций и их скорой реализации в тех сферах, где есть возможности расширения производства, а также необходимо инвестировать в образование и научные разработки.
Нерсес Ерицян разъяснил, что есть два типа прибыли – это фактический доход, когда люди имеют стабильную работу за границей, за счет чего растут доходы и их стремление улучшить свой образ жизни становится очевидным, и они могут также быть хорошими инвесторами. «А те средства, которые являются простыми трансфертами для решения социальных задач, параллельно с развитием страны, постепенно сократятся», – считает министр.