24 June 2010 - 11:47 AMT
Գեղարքունիքի մարզում այլ մարզերի համեմատ սոցիալ-տնտեսական ավելի վատ ցուցանիշներ են, և աղքատության խնդիրը այստեղ ավելի արդիական է, իր խոսքում ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ելույթ ունենալով Գեղարքունիքի Գավառ մարզկենտրոնում տեղի ունեցած ՀՀ կառավարության արտագնա նիստում:
Բացի դրանից, սոցհարցումները ցույց են տալիս, որ քաղաքացիների և բնակչության համար առաջնայինը գործազրկության խնդիրն է, և նրանք այն կարևորում են մարզային մակարդակով, համայնքների և ընտանիքների մակարդակով։ Մարզային խնդիրներից երկրորդ տեղում բնակիչները կարևորում են ճանապարհների, առաջին հերթին` միջհամայնքային ճանապարհների վիճակը և գտնում են, որ դա սոցիալական, տնտեսական զարգացման կարևոր խոչընդոտներից է։ «Մարզի առանձնահատկությունն այն է, որ ընտանիքների 28%-ն ունի արտագնա աշխատողներ, և այդ ցուցանիշով մարզը մի քանի անգամ գերազանցում է մնացած մարզերին»,- ասել է վարչապետը:
Բացի դրանից, մարզի բնակիչները կարևորում են Սևանա լճի խնդիրը. այն չորրորդն է հիմնախնդիրների շարքում։ Մարզի բնակչությանը առավել մտահոգող երկու ոլորտներից, որտեղ տեսնում են լուրջ անելիքներ և ամենաթերզարգացածն են համարում, առաջինն առողջապահությունն է, երկրորդը` մշակույթը։ Մարզի առանձնահատկություններից մեկն էլ այն է, որ բնակիչները կարևորում են մշակույթի զարգացումը, ինչպես նաև, ի տարբերություն այլ մարզերի, ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնում կրթությանը և կրթական համակարգին:

В Гегаркуникской области по сравнению с другими областями Армении самые плохие социально-экономические показатели, и вопрос бедности здесь более актуален, сказал в своей речи премьер-министр РА Тигран Саркисян в ходе выездного заседания правительства в областном центре Гавар.
Кроме того, по его словам, соцопросы показывают, что главными проблемами области являются безработица, плохие межобщинные дороги, которые являются одним из главных препятствий экономического и социального развития области, сельскохозяйственные задачи. «Особенностью области является то, что в 28% семей – рабочие эмигранты, и по данному показателю Гегаркуник в несколько раз превышает показатели других областей», – сказал пример.
Помимо этого, жители области придают важность проблемам озера Севан. Население Гегаркуника также считают, что в наименьшей степени здесь развиты сфера здравоохранения и культуры, и, в отличие от других областей, придают особую важность системе образования.