25 June 2010 - 09:55 AMT
ՀՀ վարչապետի վերահսկողական ծառայության պետ Սարգիս Գրիգորյանը հունիսի 25-ին կառավարության մամլո կենտրոնում ներկայացրել է ծառայության գործունեության արդյունքները, ինչպես նաև նոր մոտեցումները: Նրա կարծիքով, ծառայության գործունեությունն ուղղված է կառավարության ղեկավարի հանձնարարությունների արդյունավետ կատարմանը, ընթացիկ իրավիճակի և ստացված արդյունքների ուսումնասիրմանը, այդ թվում, որպեսզի բոլոր գերատեսչությունները գործեն իրենց լիազորությունների սահմաններում, ինչն ուղղված է կոռուպցիոն ռիսկերի նվազմանը: Դրա հետ կապված` Սարգիս Գրիգորյանն ասաց, որ ծառայությունը պատժամիջոցներ չի կիրառում, այլ միայն ուսումնասիրություններ է անցկացնում իր վրա դրված պարտավորությունների շրջանակներում` տեղեկատվություն ներկայացնելով վարչապետին և համապատասխան գերատեսչություններին: Միաժամանակ նա ավելացրեց, որ իր աշխատանքում վերահսկողական ծառայությունն ակտիվ համագործակցում է Հայաստանի նախագահին կից վերահսկողական ծառայության և ՀՀ վերահսկիչ պալատի հետ:
Ինչպես հաղորդեց Սարգիս Գրիգորյանը, 2010-ի առաջին կեսին անցկացվել է 25-30 հետազոտություն, ընդ որում հսկողության ոլորտները սահմանափակ չեն: Բացահայտված խախատումների շարքում նա անվանեց «Հազարամյակի մարտահրավերներ Հայաստան» ՊՈԱԿ-ի ծրագրերի պատշաճ կերպով չկատարելը, որի համար նրա գլխավոր գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանը խիստ նկատողություն ստացավ վարչապետի կողմից: Բացի դրանից, վերահսկողական ծառայության մտահոգության առարկա է դառնում ներքին աուդիտի համապատասխան գերատեսչությունների իրագործման հետ կապված իրավիճակը, քանի որ պետի խոսքերով, միայն նրանցից 5-ն են կատարում իրենց պարտականությունները:
Ինչ վերաբերվում է ծառայության գործունեության թափանցիկությանը, ապա նրա ղեկավարը նշեց, որ վերահսկողական ծառայության գործունեության բոլոր արդյունքները զետեղված են պաշտոնական կայքում:

Начальник Контрольной службы премьер-министра РА Саргис Григорян 25 июня представил в пресс-центре правительства результаты деятельности службы, а также новые подходы. По словам начальника, деятельность службы направлена на обеспечение эффективного выполнения поручений главы правительства, исследование текущей ситуации и полученных результатов, в том числе, чтобы все ведомства действовали в пределах своих полномочий, что направлено на снижение коррупционных рисков. В связи с этим Саргис Григорян пояснил, что служба не применяет санкции, а лишь проводит исследования в рамках возложенных на нее полномочиях, представляя информацию премьер-министру и в соответствующие ведомства. При этом он добавил, что в своей работе Контрольная служба активно сотрудничает с Контрольной службой при президенте Армении и Контрольной палатой РА.
Как сообщил Саргис Григорян, за первое полугодие 2010 года было проведено 25-30 исследований, причем сферы контроля не ограничены. Среди выявленных нарушений он назвал недолжное выполнение программ ГНКО «Фонд «Вызовы тысячелетия – Армения», за что ее главный исполнительный директор Ара Овсепян получил строгий выговор со стороны премьер-министра. Помимо этого, озабоченность Контрольной службы вызывает ситуация, связанная с реализацией соответствующими ведомствами внутреннего аудита, поскольку, по словам начальника, лишь 5 из них (Госкомитет по доходам, Министерство финансов) выполняют возложенные на них обязанности на должном уровне.
Что же касается прозрачности деятельности службы, то ее глава подчеркнул, что представители СМИ «не допускают, чтобы одна печатная страница остыла», добавив, что все результаты деятельности Контрольной службы премьер-министра РА размещаются на официальном сайте.