25 June 2010 - 14:22 AMT
Հայաստանում գիտության մեջ տնտեսական հատվածի ինտեգրմանը նպաստող մեխանիզմներ չկան: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, գիտական պոտենցիալի զարգացման համար բիզնեսը ևս պետք է հետաքրքրվի նորարարական մշակումներով:
«Մեզ անհրաժեշտ են համալիր միջոցներ: Մասնավորապես, վենչուրային հիմնադրամներ, քանի որ պետությունը պետք է ինչ-որ չափով փոխհատուցի ռիսկերը, ինչպես նաև խնդիրներ կան հեղինակային իրավունքների հետ, հայտնագործությունների արտոնագրումը շատ թանկ արժի` 10 հազար դոլար»,- ասել է Սամվել Հարությունյանը:
Գիտության զարգացման ռազմավարության շրջանակներում, որն ընդունվել է ՀՀ կառավարության կողմից և նախատեսված է 5 տարվա համար, այդ ուղղությամբ մշակվելու է միջոցների ժամանակացույց, ասել է Սամվել Հարությունյանը:

В Армении нет механизмов способствующих интеграции экономического сектора в науку. Об этом на встрече с журналистами сказал председатель Госкомитета по науке Самвел Арутюнян. По его словам, для развития научного потенциала, бизнес также должен заинтересован в инновационных разработках.
“Нам необходимы комплексные меры. В частности, венчурные фонды, поскольку государство должно в какой-то степени компенсировать риски, также у нас есть проблемы с авторскими правами, патентирование изобретений обходится очень дорого – от $10 тыс.”, – сказал Самвел Арутюнян.
В рамках Стратегии по развитию науки, принятой правительством РА и рассчитанной на 5 лет, будет разработан и график мер в этом направлении, заверил Самвел Арутюнян.