28 June 2010 - 11:43 AMT
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը գրանցել է «Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրո» ինքնակարգավորվող կազմակերպություն իրավաբանական անձանց միությունը: Ինչպես հաղորդում է Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունը, նման որոշումն ընդունվել է հունիսի 28-ին ԿԲ Խորհրդի նիստում, որը վարում էր ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Մայիսի 18-ին Հայաստանի խորհրդարանը ընդունել է «Տրանսպորտային միջոցների օգտագործման քաղաքացիական պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրության մասին» օրենքը, որի համաձայն, մեքենաների պարտադիր ապահովագրումը Հայաստանում գործելու է 2011 թ. հունվարի 1-ից: Ընդ որում, պարտադիր ապահովագրման գործընթացը կարգավորելու է ապահովագրական ծառայություններ մատուցող ընկերությունների գործակալությունը, որը հիմնադրելու է Հայաստանի Կենտրոնական բանկը:

28 June 2010 - 11:43 AMT
Центральный банк Армении зарегистрировал саморегулирующуюся организацию, союз юридических лиц «Бюро автостраховщиков Армении». Как сообщает пресс-служба Центробанка, такое решение было принято на заседании Совета ЦБ 28 июня, которое вел его председатель Артур Джавадян.
Парламент Армении 18 мая принял закон «Об обязательном страховании ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств», согласно которому обязательное автострахование начнет действовать в Армении с 1 января 2011 года. При этом, регулировать процесс обязательного автострахования будет бюро компаний, предоставляющих страховые услуги, которое основывает Центральный банк Армении.