2 July 2010 - 09:58 AMT
Հարցում. Հայաստանում հարցվածների 43 տոկոսը կարծում է, որ կառավարությունը խեղաթյուրում է ճգնաժամի մասին տեղեկատվությունը
Հայաստանում հարցվածների 43 տոկոսը կարծում է, որ երկրի կառավարությունը խեղաթյուրում է տնտեսական ճգնաժամի մասին տեղեկատվությունը, որպեսզի հասարակության մեջ խուճապ և բողոքի ակցիաներ չառաջացնի, ընդ որում 2009-ի ապրիլին այդ կարծիքին էր հարցվածների 60 տոկոսը: Այդ մասին ասվում է Մարքեթինգի հայկական ասոցիացիայի զեկույցում:
Ընդ որում, հարցվածների 25 տոկոսը կարծում է, որ տեղեկատվությունն օբյեկտիվ է և այն բավարար է տեղի ունեցածի մասին իմանալու համար, 18 տոկոսը կարծում է, որ ճգնաժամի նշանակությունը չափազանցվում է հանապազօրյա այլ խնդիրներից ուշադրությունը շեղելու համար, 12 տոկոսը կարծում է, որ կառավարությունը խեղաթյուրում է տեղեկատվությունը, քանի որ նա արդյունավետ հակաճգնաժամային քաղաքականություն ունի, իսկ 2 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:
Այն հարցին, թե ինչպիսի խոսքեր են առավել դիպուկ բնութագրում վերաբերմունքը գոյություն ունեցող իշխանության նկատմամբ, հարցվածների 33 տոկոսը պատասխանել է` «անվստահություն», 5 տոկոսը` «ատելություն», 29 տոկոսը` «անտարբերություն», 18 տոկոսը` «հարգանք», 10 տոկոսը` «աջակցություն», 2 տոկոսը դժվարացել է պատասխանել:

43% армянских респондентов считают, что правительство страны искажает информацию об экономическом кризисе, чтобы не вызвать общественную панику и акции протестов, при этом в апреле 2009 года такого мнения придерживались 60% опрошенных. Об этом говорится в докладе Армянской ассоциации маркетинга.
При этом 25% респондентов считают, что информация объективна, и ее вполне достаточно, чтобы разобраться в происходящем, 18% считают, что значение кризиса преувеличивается, чтобы отвлечь внимание от других насущных проблем, 12% опрошенных считают, что правительство искажает информацию, так как у него есть продуктивная антикризисная политика, а 2% затруднились ответить.
Кроме того, на вопрос «Какие слова наиболее точно характеризуют Ваше отношение к существующей власти?», 33% опрошенных ответили – недоверие, 5% – ненависть, 29% – безразличие, 18% – уважение, 10% – поддержка, 2% затруднились ответить.