7 July 2010 - 12:24 AMT
«ՊրոԿրեդիտ» Բանկ. Ավանդների երաշխավորման համակարգի ստեղծումն ու հետագա ամրապնդումը բխում է պետության շահերից
Ավանդների երաշխավորման համակարգի ստեղծումն ու հետագա ամրապնդումը բխում է պետության շահերից, գտնում է «ՊրոԿրեդիտ» Բանկի գլխավոր հաշվապահ Լուսինե Ներսիսյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, անցած 20 տարիների ընթացքում բանկերին ավանդներ վստահող ներդնողները, մեկ անգամ չէ, որ կորցրել են իրենց միջոցները, օրինակ` ինչպես այդ տեղի ունեցավ 1992-1994 թթ.: «Նախ` ֆիզիկական անձանց ավանդների երաշխավորման համակարգը բանկային համակարգի կայունության տարրերից մեկն է: Երկրորդ` ավանդատուներին տրված երաշխիքները բանկերի հանդեպ վստահության անհրաժեշտ տարրերն են», – նշել է նա:
Սակայն մասնագետի կարծիքով, քաղաքացիների որոշումների համար պետությունը չպետք է ամբողջ պատասխանատվությունը կրի: Պետությունը չպետք է բոլոր հնարավոր ռիսկերի երաշխավորը լինի, սակայն պետք է ամրապնդի Հայաստանի բանկային համակարգի հանդեպ վստահությունը:
Լուսինե Ներսիսյանը բացատրել է, որ առաջարկված բարձրացումը տեղի է ունենում միջին աշխատավարձի բարձրացման չափով, և բանկերում ներդրումների կառուցվածքային փոփոխությունների չափով ու միանգամայն հիմնավոր:
Բանկի ներկայացուցիչը միևնույն ժամանակ ավելացրել է, որ եվրոպական չափանիշների համաձայն, Հայաստանի բանկերում պահվող գումարը քիչ է և ակնհայտորեն բավարար չէ, որպեսզի բոլոր քաղաքացիներն առանց երկյուղի իրենց փողերը բանկ տանեն, սակայն ոչ մի երկրում ներդրումների 100 տոկոսանոց փոխհատուցում գոյություն չունի, ինչը ստիպում է յուրաքանչյուր ներդնողի իր որոշման, այս պարագայում` բանկերում միջոցներ ներդնելու համար պատասխանատվություն կրել:
Հայաստանի խորհրդարանը հունիսի 24-ին վերջնական ընթերցմամբ «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների երաշխավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ մտցրեց:
Փոփոխությունների համաձայն, այսուհետև դրամով բանկային ավանդների չափը կազմելու է 4 մլն դրամ (նախկին 2 մլն դրամի փոխարեն), արտասահմանյան տարադրամով այն կազմելու է 2 մլն դրամի չափով (նախկին 1 մլն դրամի փոխարեն): Ավանդների երաշխավորման հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը, որի կազմում են` կառավարության, խորհրդարանի, գերմանական KfW բանկի, Հայաստանի բանկերի ներկայացուցիչները, հինգ տարին մեկ անգամ պետք է վերանայի ավանդների երաշխավորման չափերը:

7 July 2010 - 12:24 AMT
ПроКредит Банк: Создание и дальнейшее укрепление системы гарантирования вкладов находится в сфере интересов государства
Создание и дальнейшее укрепление системы гарантирования вкладов находится в сфере интересов государства, считает главный бухгалтер ПроКредит Банка Лусине Нерсисян. По ее словам, за прошедшие двадцать лет, вкладчики, доверяющие свои сбережения банкам, неоднократно теряли свои средства, как, например, это произошло в 1992- 1994 гг. «Во-первых, система гарантирования вкладов физических лиц является одним из элементов стабильности банковской системы. Во-вторых, предоставление гарантий вкладчикам – необходимый элемент доверия по отношению к банкам», – отметила она.
Однако, по мнению специалиста, государство не должно брать на себя полную ответственность за решения граждан. Оно не должно быть гарантом всевозможных рисков, но должно укреплять доверие к банковской системе Армении. Лусине Нерсисян пояснила, что предложенное повышение происходит по мере увеличения средней зарплаты, и, по мере изменения структуры вкладов в банках и вполне обоснованно. «Это некий компромисс между требованиями Агентства по страхованию вкладов по формированию отчислений в страховой фонд, возможностями банков без ущерба для эффективности бизнеса выполнять эти требования и достаточностью, с точки зрения среднестатистического вкладчика», – подчеркнула она.
В то же время представитель банка добавила, что по европейским меркам, сумма возмещения в Армении мала и явно недостаточна для того, чтобы все граждане без страха понесли деньги в банки, однако ни в одной стране мира нет 100%-ой компенсации вкладов, что заставляет каждого конкретного вкладчика чувствовать свою ответственность за принимаемые им решения о вложении средств в банки.
Парламент Армении 24 июня принял в окончательном чтении изменения в закон «О гарантировании возмещения банковских вкладов физических лиц».
Согласно изменениям, отныне размер возмещения банковских вкладов в драмах составит 4 млн. драмов (вместо прежних 2 млн. драмов), в иностранной валюте – 2 млн. драмов (вместо 1 млн. дроамов).
Совет попечителей фонда гарантирования вкладов, в который входят представители правительства, парламента, германского банка KfW, комбанков Армении, раз в пять лет будет пересматривать размеры гарантирования вкладов.