ՄԱԿ-ում Վրաստանի նախկին մշտական ներկայացուցիչ Իրակլի Ալասանիայի գլխավորած «Ազատ ժողովրդավարներ» ընդդիմադիր կուսակցությունը հուլիսի 9-ին արտահայտվել է այն փաստի դեմ, որ սեփականաշնորհման չպատկանող օբյեկտների ցանկից հանվել է գազատարը, որը կապում է Ռուսաստանին Հայաստանի հետ, գրում է «Վզգլյադ» թերթը:
Գազամուղի վաճառքը ևս մեկ անգամ կհաստատի երկրի կառավարության ձախողված տնտեսական քաղաքականությունը, ասվում է ընդդիմության հայտարարության մեջ:
Ըստ ընդդիմադիրների, գազամուղի կամ նույնիսկ նրա մի մասի վաճառքը Լոնդոնի բորսայում «անհեռատես ու չարդարացված որոշում կլինի», որն ուղղված է բյուջետային խնդիրների լուծմանը: Ալասանիայի կուսակցությունը դա համարում է «էժանագին արկածախնդրություն», որը հակասում է Վրաստանի ռազմավարական շահերին:
Գազատարի վաճառքի մասին վերջնական որոշումը Վրաստանի խորհրդարանը կկայացնի հուլիսի կեսին: Օրինագիծն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ: Վրացական ընդդիմությունը մտավախություն ունի, որ Ռուսաստանը կգնի գազամուղը:

9 July 2010 - 09:29 AMT
Возглавляемая экс-постпредом Грузии в ООН Ираклием Аласания оппозиционная партия «Свободные демократы» в 9 июля высказалась против изъятия парламентом из списка объектов, которые не подлежат приватизации, газопровода, связывающего Россию с Арменией, сообщает газета ВЗГЛЯД.
Продажа газопровода станет «еще одним подтверждением провальной экономической политики правительства страны, тяжелого социально-экономического положения в Грузии», отмечено в заявлении оппозиционеров.
По их словам, продажа газопровода или даже части его акций на Лондонской бирже, «будет недальновидным и неоправданным решением», направленным на покрытие бюджетных проблем. Партия Ираклия Аласания называет это «дешевой авантюрой», которая идет вразрез со стратегическими интересами Грузии.
Окончательное решение продать газопровод парламент Грузии примет в середине июля. Пока законопроект принят в первом чтении. Оппозиция опасается, что Россия купит трубопровод.