9 July 2010 - 10:39 AMT
Բնակարանային շինարարությունը աղետի գոտում կլուծի Շիրակի մարզի սոցիալական հարցերը, քանի որ շինարարական աշխատանքներին մասնակցում է 1100 մարդ, որոնց միջին աշխատավարձը 150 000 դրամ է, հայտարարել է Հայաստանի քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը` ներկայացնելով զեկույցը Գյումրիում կատարված աշխատանքի մասին: «Չնայած ճգնաժամին, մեզ հաջողվեց անհրաժեշտ միջոցներ գտնել շարունակելու համար շինարարությունը Գյումրիում»,-ասել է նա լրագրողներին Շիրակի մարզում : Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, նա ընդգծել է, որ ՀՀ նախագահի ամենօրյա ուշադրության շնորհիվ, շինարարությունը աղետի գոտում, մասնավորապես, «Մուշ-2» թաղամասում հաջողվեց ավարտել ժամանակին:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնելով Գյումրի մասնակցեց «Մուշ-2» շրջանի բնակարանային շենքերի շահագործման պաշտոնական արարողությանը (22 շենքի 1054 բնակարան):
Վարդան Վարդանյանն ասաց, որ Շիրակի մարզի գյուղական համայնքներում կկառուցվի 408 բնակելի շենք, Ախուրյանում` 192, Սպիտակում արդեն կառուցվել է 320 բնակելի շենք, որոնք շահագործման կհանձնվեն մոտ ապագայում, իսկ Լոռիի գյուղական 8 համայնքներում դրանց քանակը կկազմի 303: «Ընդհանուր առմամբ գյուղական մարզերում կկառուցվի 600 բնակելի տուն»,-հավելել է նա: Այդ առնչությամբ նա ասաց, որ այն համայնքներում, որտեղ անօթևանների քանակը չի գերազանցում 10 ընտանիքը, կհանձնվեն բնակարանային հավաստագրեր` նշելով,որ Լոռիում ու Շիրակում արդեն բաժանվել է 59 նման հավաստագիր:
Նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ բնակարանաշինության ծրագրերի արժեքը «Մուշ-2» և «Անի» թաղամասերում կազմում է 39 մլրդ դրամ, իսկ Սպիտակում և Լոռու ու Շիրակի մարզերի գյուղերում` 26 մլրդ դրամ: Նախատեսվում է Գյումրիում կառուցել 59 շենք 3030 բնակարաններով:
Ինչպես ասել է Վարդան Վարդանյանը, շինարարական ծրագրերը աղետի գոտում նախատեսվում է ավարտել 2013 թվականին: Ընդ որում նա հավելել է, որ հանձնաժողովը կքննարկի ևս 4000 ընտանիքի փաստաթղթերի փաթեթը, որոնք անօթևան են մնացել 1988 թվականի երկրաշարժից հետո:

9 July 2010 - 10:39 AMT
Жилищное строительство в зоне бедствия решит социальные проблемы Ширакской области Армении, поскольку в строительных работах задействовано 1100 человек, средняя зарплата которых составляет 150 000 драмов, заявил министр градостроения Армении Вардан Варданян, представляя доклад о проделанной работе в городе Гюмри. «Несмотря на кризис, нам удалось изыскать необходимые средства, чтобы строительные работы в зоне бедствия были продолжены», – сказал он журналистам в Ширакской области страны. Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net, при этом он подчеркнул, что благодаря повседневному вниманию президента РА, строительство в зоне бедствия, в частности, в районе «Муш-2» удалось завершить вовремя.
Президент Армении Серж Саргсян с рабочим визитом посетил город Гюмри, где он принял участие в официальной церемонии сдачи в эксплуатацию жилых зданий района «Муш 2» (1054 квартир в 22 зданиях).
Вардан Варданян сообщил, что в сельских общинах Шираской области будет построено 408 жилых домов, в Ахуряне – 192, в Спитаке уже построено 320 жилых дома, которые будут сданы в эксплуатацию в ближайшее время, а в 8 сельских общинах Лори их число составит 303. «В общей сложности в сельских общинах будет построено 600 жилых домов», – добавил он. В связи с этим он сказал, что в тех общинах, где число бездомных не превышает 10 семей, будут выданы жилищные сертификаты, отметив, в Лори и Шираке уже роздано 59 таких сертификатов.
Глава министерства также проинформировал, что стоимость жилищных программ в районах «Муш-2» и «Ани» города Гюмри составляет 39 млрд. драмов, а в Спитаке и селах Лори и Ширака – 26 млрд. драмов. Планируется, что в Гюмри будет построено 59 зданий с 3030 квартирами.
Как сообщил Вардан Варданян, строительные программы в зоне бедствия планируется завершить в 2013 году. При этом он добавил, что комиссия по выдаче и распределению квартир будет обсуждать пакет документов еще 4000 семей, оставшихся без крова в результате землетрясения 1988 года.