12 July 2010 - 10:59 AMT
Ֆիանանսների նախարարությունն արդեն որոշակի քայլեր է ձեռնարկել լիցենզավորման գործընթացի պարզեցման ուղղությամբ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը «առանց փողկապների» հանդիպման շրջանակներում: Հանդիպումը նվիրված էր «Զբոսաշրջության ոլորտի հեռանկարներին և խոչընդոտներին նրա զարգացման ճանապարհին»: «Լիցենզիաների 156 տեսակը կրճատվեց մինչև 60-ը, այդ թվում զբոսաշրջության և գիդերի աշխատանքի ոլորտում»,-ասել է նա:
Այս առնչությամբ նա նշել է, որ նախկինում գիդերի հանդեպ կիրառվել է և լիցենզավորում և որակի հավասատգիր ստանալու անհրաժեշտություն: «Այսօր մենք պարզեցնում ենք այդ գործընթացը և թողել ենք միայն որակի հավաստագրի ստացման անհրաժեշտությունը»,-ասել է նա: Այդ համատեքստոմ փոխնախարարը նշել է, որ այդ դեպքում գիդն այլևս ստիպված չի լինի կրկնակի գործընթացի միջով անցնել: Այդ քայլն ուղղված է երկրում զբոսաշրջության զարգացմանը:
Հանդիպման կազմակերպիչն է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը ԱՄՆ Զարգացման միջազգային գործակալության «Մրցունակ մասնավոր հատված» ծրագրի աջակցությամբ, ինչպես նաև զբոսաշրջության ոլորտի միությունների խորհուրդը: Հանդիպմանը մասնակցել են զբոսաշրջային ընկերությունների միությունները, շուրջ 40 զբոսաշրջային ընկերությունների ղեկավարներ և պետհատվածի ներկայացուցիչներ, որոնք կքննարկեն ոլորտի զարգացման հեռանկարները և առկա խնդիրները, կապված օրենսդրության կիրառման հետ, որոնք հնարավոր կլինի լուծել համատեղ ջանքերով:

12 July 2010 - 10:59 AMT
Министерство финансов уже предприняло определенные шаги в направлении упорядочивания процесса лицензирования в сторону его упрощения. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIANNet заместитель министра финансов РА Вардан Арамян в рамках проходящей встрече «без галстуков», посвященной «Перспективам сферы туризма и препятствиям на пути его развития». «156 видов лицензий было сокращено до 60, в том числе в сфере туризма и работы гидов», – сказал он.
В связи с этим он отметил, что ранее к гидам применялось и лицензирование и необходимость получения сертификат качества. «Сегодня же мы облегчили этот процесс и оставили только получение сертификата качества», – сказал он. В этом контексте замминистра пояснил, что в этом случае гид избавляется от прохождения двойного процесса, что являлось препятствием на его пути, и этот шаг также направлен на стимулирование развития туристической сферы страны.
Организаторами встречи являются министерство экономики РА при поддержке программы «Конкурентоспособный частный сектор» Международного агентства развития США (CAPS), а также Совет союзов туристической сферы РА. Во встрече приняли участие союзы туристических компаний, руководители порядка 40 туркомпаний и представители госсектора, которые обсудят перспективы развития сферы и имеющиеся проблемы, проблемы связанные с применением законодательства, которые возможно решить совместными усилиями.