13 July 2010 - 07:13 AMT
Գյուղատնտեսական խնդիրների լուծմանը համալիր մոտեցում է հարկավոր, առաջին հերթին հարկավոր է գյուղից սկսել: Այս մասին հուլիսի 13-ին լրագրողներին է ասել Գերասիմ Ալավերդյանը Երևանում մեկնարկած «Գյուղական կարողությունների ստեղծման ծրագիր» թեմայով աշխատանքային սեմինարի ժամանակ: Ըստ նրա, գյուղական համայնքներում հարկավոր է զարգացնել համապատասխան ենթակառուցվածքներ, որտեղ պետք է զբաղվեն ոչ միայն գյուղմթերքի աճեցմամբ, այլ նաև վերամշակմամբ, ինչպես նաև պետք է լինեն մշակութային ու զվարճանքի վայրեր, մանկապարտեզներ:
Գյուղատնտեսության երկրորդ կարևոր ուղղությունն, ըստ նախարարի, սերմնաբուծության զարգացումն է, մեքենատրակտորային կայանների ստեղծումը, տոհմային անասնաբուծության զարգացումը: ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունն արդեն իսկ լուրջ քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ: Այս կապակցությամբ նախարարն ասել է, որ մեկ շաբաթից աշխատանքային խումբը կմեկնի ՌԴ Ստավրոպոլի մարզ, որտեղ բանակցություններ կընթանան ցորենի էլիտար տեսակների ձեռքբերման շուրջ: Հաջորդ տարի Հայաստանը ՌԴ-ից կգնի 1000 տոննա ցորենի էլիտար տեսակներ, ևս 500 տոննա ձեռք կբերվի տեղի արտադրողներից, այդ ուղղությամբ նպատակաուղղված աշխատանք կտարվի, որպեսզի առաջիկա երեք տարում Հայաստանում զարգանա սերմնաբուծությունը»,-հավելել է Գերասիմ Ալավերդյանը:
ՀՀ կառավարությունը հուլիսի 8-ի նիստում որոշել է 558 մլն դրամ հատկացնել պետբյուջեից գյուղատնտեսության նախարարությանը օտար և տեղի արտադրողներից ցորենի էլիտար տեսակների ձեռք բերման համար: Ծրագիրը հնարավորություն կտա մինչև 2014 թվականն ավելացնել ցանքատարածությունները` հասցնելով դրանք 115-120 հազար հեկտարի: Արդյունքում երկրի ապահովվածությունը սեփական ցորենով 37-ից կհասնի 55 տոկոսի: Պետությունն առաջին անգամ է զգալի գումար հատկացնում սերմնաբուծության նպատակով` ակնկալելով, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի երկրում արտադրել շուրջ 3 հազար տոննա սերմ: Դա արդեն 3-4 տարուց կապահովի զորենի սերմի պահանջարկը:

13 July 2010 - 07:13 AMT
К решению проблем сельского хозяйства необходимо подходить комплексно, и в первую очередь необходимо начинать именно с села, сказал журналистам 13 июля Герасим Алавердян в рамках стартовавшего в Ереване рабочего семинара на тему «Программа создания возможностей сельского хозяйства». По его словам, в сельских общинах необходимо развивать соответствующую инфраструктуру, где не все должны заниматься только выращиванием сельхозпродукции, но и ее переработкой, а также должны быть созданы культурные и развлекательные центры, детсады.
Вторым важным направлением развития сельского хозяйства, по мнению министра, является развитие семеноводства, создание машинно-тракторных станций, развитие племенного скотоводства, и «в этих направлениях со стороны министерства сельского хозяйства РА уже предпринимаются серьезные шаги». В связи с этим он сообщил, что через неделю рабочая группа отправится в Ставропольский край РФ, где будут вестись переговоры о приобретении элитарных семян пшеницы. «Мы уже запланировали в ближайший год импортировать 1000 тонн элитарных семян из РФ, еще 500 тонн будет приобретено у местных производителей, и в этом направлении будут вестись усиленные работы, чтобы в ближайшие три года развить в Армении семеноводство», – добавил Герасим Алавердян.
Правительство РА на заседании 8 июля приняло решение о выделении из госбюджета Армении 558 млн. драмов министерству сельского хозяйства страны на приобретение элитных сортов семян пшеницы от иностранных и местных производителей. Программа предоставит возможность увеличить посевные площади к 2014 году, доведя до 115-120 тыс. га. При этом уровень обеспеченности страны собственной пшеницей поднимется с 37% до 55%. Государство впервые выделяет существенную сумму на развитие семеноводства, ожидая, что в ближайшее время будет возможно произвести в стране до 3 тыс. тонн семян. Это обеспечит спрос на семена зерновых уже через 3-4 года.