13 July 2010 - 07:38 AMT
Ճապոնական դրամաշնորհային ծրագրի միջոցներով ձեռք բերված «Բելառուս» մակնիշի տրակտորներն (61 հատ) արդեն Հայաստանում են և մոտ օրերս կհանձնվեն հայ ֆերմերների տնօրինությանը: Այդ մասին հուլիսի 13-ին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը Երևանում մեկնարկած «Գյուղական կարողությունների ստեղծման ծրագիրը» թեմայով աշխատանքային սեմինարի ժամանակ:
Ինչպես նշել է նախարարության ղեկավարը, մեքենատրակտորային կայանների ստեղծման հայեցակարգն արդեն մշակվել է և ներկայացվել համապատասխան կառույցներ: Այն նախատեսում է փորձնական կարգով Հայաստանի 4-5 մարզերում գյուղատնտեսական տեխնիկայի հիման վրա մեքենատրակտորային կայաններ ստեղծել:
Հայաստանի և Ճապոնիայի կառավարությունների միջև ստորագրվել է համաձայնություն ճապոնական կառավարության կողմից 170 յեն գրանտի տրամադրման մասին Հայաստանի մարզերում գյուղատնտեսության զարգացման համար:

Приобретенные на средства японского гранта тракторы (61 штука) марки «Беларусь» уже прибыли в Армению и в ближайшие дни поступят в распоряжения армянских фермеров. Об этом журналистам 13 июля сообщил Герасим Алавердян в рамках стартовавшего в Ереване рабочего семинара на тему «Программа создания возможностей сельского хозяйства».
Как отметил глава министерства, концепция создания машинотракторных станций уже разработана и представлена в соответствующие структуры. Она предусматривает в пилотном порядке в 4-5 областях Армении на базе сельхозтехники создание машинно-тракторные станций.
Между правительствами Армении и Японии подписано соглашение о предоставлении японским правительством гранта в 170 миллионов йен на развитие сельского хозяйства в регионах Армении.