13 July 2010 - 14:07 AMT
2010 թ. հուլիսի 13-ի նիստում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհուրդը որոշեց անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` 7.25%, հաղորդում է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը: Հաղորդագրության համաձայն, 2010 թ. հունիսին նախորդ ամսվա նկատմամբ արձանագրվել է 0.8% գնանկում, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը նվազել է նախորդ ամսվա նույն ցուցանիշի նկատմամբ 0.5 տոկոսային կետով` կազմելով 5.8%:
Խորհուրդը գնահատում է, որ չնայած նշված գործոններն իրենց ազդեցությունը կունենան նաև առաջիկա ժամանակահատվածում, այդուհանդերձ 2010 թ. համախառն պահանջարկի աստիճանական վերականգնումը և սեզոնային գյուղատնտեսական ապրանքների գների դինամիկան միտված են ձևավորելու գնաճային ճնշումներ: Միաժամանակ, դեռևս անորոշ են եվրոպական արժույթի, հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային գների ապագա վարքագծերը: «Այս իրավիճակում խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում շարունակել ձեռնպահ մնալ դրամավարկային պայմանների փոփոխությունից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Центральный банк Армении принял решение оставить неизменной ставку рефинансирования на уровне 7,25%, сообщает пресс-служба ЦБ РА.
Согласно сообщению, в июне 2010 года по сравнению с маем дефляция составила 0,8%. В таких условиях показатель 12-месячной инфляции составил 5,8%, снизившись по сравнению с аналогичным показателем предыдущего месяца на 0,5 процентных пункта.
Согласно оценкам Совета, постепенное восстановление валового спроса в 2010 году и динамика цен на сезонные сельскохозяйственные товары нацелены на формирование инфляционных давлений. Одновременно пока неопределенными является будущее поведение европейской валюты и международных цен на сырье и продовольственные товары. «В этой ситуации Совет Центрального Банка посчитал целесообразным продолжить воздерживаться от изменений денежно-кредитных условий», – говорится в сообщении.