13 July 2010 - 14:36 AMT
Ռոբերտ Հարությունյան. «Լեհաստանը Հայաստանի համար Եվրոպայի շուկաներ դուրս գալու հեռանկարային շուկա կարող է դառնալ»
Լեհաստանը Հայաստանի համար կարող է դառնալ մեծ ու հեռանկարային շուկա, որը նրան հնարավորություն կտա դուրս գալու Եվրոպայի շուկաներ: Հուլիսի 13-ին լրագրողներին այսպիսի կարծիք է հայտնել Զարգացման հայկական գործակալության տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը` Երևանում անցկացվող հայ-լեհական միջկառավարական տնտեսական համագործակցության առաջին նիստի շրջանակներում: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ շատ կարևոր է, որ այս համագործակցությունը հետագա զարգացում ունենա:
Ռոբերտ Հարությունյանը նշել է նաև, որ Լեհաստանը ներկայում գտնվում է բարձր տեխնոլոգիաների ակտիվ զարգացման փուլում: «Լեհական փորձի կիրառումը հայկական ընկերությունների համար գերակա է և համագործակցություն սկսելու լավ սկիզբ», – ասել է նա:
Չնայած, որ հայ-լեհական միջկառավարական առաջին նիստն է դեռևս տեղի ունենում, սակայն արդեն առկա են որոշակի պայմանավորվածություններ և ստորագրվել են մի շարք համաձայնագրեր, մասնավորապես` լեհական ընկերության և «Նաիրիտ» գործարանի միջև, Հայաստանի գիտական ինստիտուտների միջև:
Ռոբերտ Հարությունյանը նշել է նաև, որ Հայաստանի և Լեհաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունները բավարար զարգացած չեն, իսկ երկու երկրների ապրանքաշրջանառությունը 2009 թ. կազմել է 30 մլն դոլար:

13 July 2010 - 14:36 AMT
Польша может стать для Армении большим и перспективным рынком, который позволит выйти ей на рынки Европы. Такое мнение журналистам 13 июля высказал директор Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян в рамках проходящего в Ереване первого заседания армяно-польской межправкомиссии по экономическому сотрудничеству. При этом он подчеркнул, что очень важно, чтобы данное сотрудничество получило дальнейшее развитие.
Помимо этого Роберт Арутюнян отметил, что Польша сейчас находится на стадии активного развития сферы высоких технологий. «Использование польского опыта для армянских компаний является приоритетным направлением и хорошим началом для сотрудничества», – сказал он.
Несмотря на то, что это только первое заседание армяно-польской межправкомиссии, тем не менее, уже есть определенные договоренности и подписано ряд соглашений, в частности, между польской компанией и «Заводом Наирит», есть соглашения с армянскими научными институтами. «На имеющейся базе эти отношения необходимо развивать и искать новые точки соприкосновения», – добавил он.
В то же время глава ААР отметил, что экономические отношения между Арменией и Польшей находятся на недостаточно развитом уровне, а товарооборот между странами по итогам 2009 года составил 30 млн. долларов.