14 July 2010 - 09:12 AMT
Հայաստանում երկրաբանական-հանքախուզական աշխատանքներ են տարվում երկրի տարածքում ուրանի հանքաշերտեր հայտնաբերելու ուղղությամբ, որոնք կավարտվեն միայն 2 տարի անց: Այդ մասին հուլիսի 14-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում հաղորդել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: «Ուրանի հանքաշերտերի մասին խոսելը դեռ վաղ է, դեռ հետազոտական աշխատանքներ են տարվում, որոնցից հետո պարզ կլինի` կա ուրան, թե ոչ»,- ասել է նա:
Դա հայտնաբերելու դեպքում կանցկացվի ուրանի արդյունահանման վերլուծություն շահութաբերության տեսանկյունից: Երկրաբանական հետազոտությունները Լեռնաձորում, Սյունիքի մարզում անցկացնում է «Հայ-ռուսական հանքարդյունաբերող կազմակերպություն» ՓԲԸ-ն, ինչն առաջացնում է բնապահպանների անհանգստությունը: Երկրաբանական հետազոտությունները ֆինանսավորում է ռուսական կողմը (մոտ 3.5 մլն դրամ):

14 July 2010 - 09:12 AMT
В Армении ведутся геолого-разведывательные работы для обнаружения на территории республики залежек урана, которые будут завершены только через 2 года. Об этом 14 июля в пресс-центре правительства РА сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян. «О залежах урана говорить пока рано, пока что ведутся исследовательские работы, после которых станет ясно: есть ли у нас уран или его нет», – сказал он.
Как пояснил Армен Мовсисян, в случае его выявления будет проведен анализ добычи урана с точки зрения рентабельности. Геологические исследования в Лернадзоре, Сюникская область Армении, неподалеку от города Каджаран, проводит ЗАО «Армяно-российская горнодобывающая организация», что вызывает обеспокоенность экологов. Финансирование работ по геологическому исследованию проводится российской стороной (примерно 3,5 млн. драмов).