15 July 2010 - 08:17 AMT
Վրաստանի քաղաքական և հոգևոր շրջանակները հերթական անգամ իրենց գործողություններով լարվածության մեջ են պահում սեփական երկիրը, ինչպես նաև շատ հասարակական և քաղաքական գործիչների, որոնց անհանգստացնում են Վրաստանի հայկական համայնքի հիմնախնդիրները: Հերթական անգամ խախտվում են Վրաստանի հայ ազգաբնակչության կրոնական և այլ իրավունքները, հետևաբար այսպիսի պայմաններում հայ քաղաքական շրջանակները հերթական անգամ և հայ-վրացական հարաբերությունների անսասանությունը պահպանելու համար լռում են: Իսկ հայ Առաքելական եկեղեցու Վրաստանի թեմի հոգևոր գործիչների անվճռական գործողությունները նպաստում են, որ նմանատիպ գործողությունները կրկնվեն: Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի ջավախահայ համայնքի հայտարարության մեջ:
«Այսօր ինչպիսին էլ լինեն Վրաստանի «հնէաբանների» հայտարարությունները, Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սբ Գևորգ հայկական եկեղեցին հայկական մշակույթի հուշարձան է, որը խայտառակ վիճակում է և վերջնականապես կործանման եզրին է գտնվում: Կատարվածի ողջ մեղքը հայ քաղաքական և հոգևոր գործիչների խղճի վրա է: Ամոթալի է նաև համաշխարհային հասարակայնության լռությունը:
Մենք կոչ ենք անում վրացական հոգևոր և քաղաքական դասին լինել առավել քաղաքակիրթ, հարգել ոչ վրացի ազգաբնակչության հոգևոր-կրոնական և մյուս բոլոր իրավունքները և Վրաստանի տարածքում գտնվող նրանց մշակութային արժեքները: Միևնույն ժամանակ կոչ ենք անում Հայաստանի քաղաքական և հոգևոր իշխանություններին ցուցաբերել ազգային պետական վարք, աջակցել Թբիլիսիի հայերին և նրանց արդարացի պահանջները, ամեն ինչ անել հետ վերադարձնելու համար Մուղնեցոց Սբ Գևորգ եկեղեցին Թբիլիսիի հայկական համայնքին», – նշված է հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանի ջավախահայ համայնքի կարծիքով, հետագայում նմանօրինակ կոպիտ բռնազավթումներ թույլ չտալու համար անհրաժեշտ է.
1. Անմիջապես դադարեցնել միակողմանի հնէաբանական, որոնողական և այլ հետազոտական գործողությունները Թբիլիսիի հայկական Մուղնեցոց Սբ Գևորգ եկեղեցու տարածքում.
2. Հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի հունվարյան նիստի ժամանակ ընդունած որոշման համաձայն, Մուղնեցոց հայկական եկեղեցու ուսումնասիրման, վերականգնման և վերակառուցման բոլոր հարցերը համաձայնեցնել և իրականացնել հայկական կողմի հետ.
3. Հանգստություն պահպանելու և ազգամիջյան ատելությունը բացառելու համար դադարեցնել չհաստատված և սուտ լրատվությունները:
Հուլիսի 11-ին վրացական «Մաեստրո» հեռուստաալիքով հաղորդում է եթեր արձակվել այն մասին, որ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սբ Գևորգ եկեղեցու հնէաբանական պեղումների ժամանակ պարզվել է, որ այն վրացական եկեղեցի է և հիմնադրվել է 13-14-րդ դարերում:
Վրաստանի ազգային թանգարանի հնէաբանական կենտրոնի աշխատակից Գուրամ Միրցխուլաևը հայտարարել է, որ այդ եկեղեցին վրացական է, սակայն նման փաստաթուղթ գոյություն չունի և միայն ներկայում տարվող աշխատանքների արդյունքում է այդ մասին հայտնի դարձել:

Грузинские политические и религиозные круги в очередной раз своими действиями продолжают держать в напряжении свою собственную страну, а также многих общественных и политических деятелей обеспокоенных проблемами армянской общины Грузии. В очередной раз нарушаются религиозные и другие права армянского населения Грузии и в данных обстоятельствах армянские политические круги в очередной раз и ради сохранения незыблемости армяно-грузинских отношений молчат, а нерешительные действия служителей грузинской епархии Армянской Апостольской Церкви содействуют постоянному повторению подобных случаев. Об этом говорится в заявлении Джавахской диаспоры России.
«Сегодня, какие бы не делались односторонние заявления грузинскими «археологами», армянская церковь Мугни Сурб Геворг в Тбилиси – это памятник армянской культуры который находится в позорном состоянии и под угрозой окончательной потери. Вся ответственность за происходящее падает на армянскую политическую и духовную элиту, а также на постыдно равнодушное молчание мирового сообщества. Более того, следующие "жертвы" этого захватнического процесса ожидаются в регионе Самцхе-Джавахк-Цалка. Неоднократные посягательства, провокации и попытки захвата светской и духовной элитой Грузии наших армянских исторических памятников, церквей и святынь дают нам полное основание высказывать подобные опасения.
Исходя из указанного, мы призываем грузинское высшее политическое и духовное сословие быть более цивилизованными, уважать духовно-религиозные и другие права негрузинского населения и вековое существование их культурных ценностей на территории современной Грузии. В тоже время призываем политическую и духовную власть Армении проявить надлежащее высшему сословию национального государства поведение, поддержать армян Тбилиси и их справедливые требования, предпринять все возможные шаги для возврата армянской церкви Мугни Сурб Геворг армянской общине Тбилиси», – отмечается в заявлении.
По мнению Джавахской диаспоры России, для дальнейшего исключения грубого и наглого захвата армянской церкви Мугни Сурб Геворг в Тбилиси, необходимо:
1. Немедленно прекратить все односторонние «археологические», «поисковые» и иные «исследовательские» действия на территории армянской церкви Мугни Сурб Геворг в Тбилиси. 2. Согласно январским решениям заседания армяно-грузинской межправительственной комиссии, все вопросы по изучению, восстановлению и реконструкции армянской церкви Мугни Сурб Геворг в Тбилиси согласовывать и проводить совместно с армянской стороной. 3. Для сохранения спокойствия и пресечения злобно надуманных деструктивных слухов, а также в целях исключения нагнетания межнациональной ненависти, прекратить всякое распространение неподтвержденных и ложных новостных репортажей.
11 июля на грузинском ТВ канале "Маэстро" был показан репортаж о том, что во время проведения археологических раскопок на развалинах церкви Мугни в Тбилиси выяснилось, что церковь эта грузинская, основанная в XIII-XIV веках.
Как заявил сотрудник Археологического центра Национального музея Гурам Мирцхулава, были сведения о том, что эта церковь грузинская, но документов на это не было никаких, но в результате проведенных сейчас работ стало об этом известно.