16 July 2010 - 08:06 AMT
Ներքին շուկայի անկատարության պատճառով խաղողի մթերման հարցը չափազանց ակտուալ խնդիր է խաղողագործության ոլորտի համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ազդարար» հանդեսի գլխավոր խմբագիր Մարտիկ Սարգսյանը: Ըստ նրա, գյուղացիները սպասումների մեջ են` հույս ունենալով, որ աճեցված խաղողը կկարողանան վաճառել 130-150 դրամով: «Արարատի մարզում 170 ֆերմերային տնտեսություն է զբաղվում խաղողի աճեցմամբ: Մենք ահազանգել ենք այս խնդրի մասին և ակնկալում ենք, թե մինչև հոկտեմբեր մթերողները կարձագանքեն հնչեցրած խնդիրներին»,-ասել է Սարգսյանը:
Իր հերթին Արարատի գյուղապետ Գրիշա Մելքոնյանը նշեց, որ գյուղացին մնաց կոտրած տաշտակի առջև: Գործարանների հետ ստորագրվում են միակողմանի պայմանագրեր, ընդ որում հաշվի չի առնվում գյուղացիների կարծիքը: Նա հայտնեց, որ Երևանի կոնյակի գործարանն այս տարի կրճատել է մթերման պայմանագրով նախատեսված ծավալները, ինչպես նաև 30 տոկոսով կրճատել է պայմանագրերի քանակը նախորդ տարվա համեմատ: Նա նշեց նաև, որ ԵԿԳ ղեկավարությունը դա պատճառաբանում է նրանով, որ կրճատվել են կոնյակի իրացման ծավալները: Մյուս գործարանները նվզեցնում են 1 կգ խաղողի գինը մինչև 80 դրամ: Գրիշա Մելքոնյանը նշեց, որ խաղողի բերքն այս տարի կկազմի 200 000 տոննա, սակայն եղած պահանջարկը 50-65 հազար է, 40 հազար տոննայից գյուղացիներն իրենք գինի կարտադրեն: «Այդպիսով շուրջ 100 հազար տոննա խաղող …մնում է անհույս»,-ասել է նա:
Իր հերթին ֆերմեր Ռաֆիկ Շադոյանը հավելեց, որ ստեղծված խնդիրների պատճառով խաղողագործները ստիպված են վերացնել իրենց այգիները: Նա նշեց, որ գյուղացիների աշխատանքը չի գնահատվում, աջակցություն չկա պետության կողմից, ուստի «գյուղացին միայնակ է մնացել հողի հետ»: Նա հավելեց, որ այգիների ստեղծման և խաղողի աճեցման հետ կապված ծախսերը շատ մեծ են, չկա անհրաժեշտ տեխնիկա, իսկ վառելիքը թանկ է, ուստի գյուղացին ստիպված է ձեռքով մշակել այգիները:
Ինչպես նախկինում հայտնել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանն, այս տարի սպասվում է խաղողի լավ բերք և կառավարությունը համապատասխան միջոցներ է ձեռնարկում մթերման կազմակերպման համար:

В силу проблем, существующих на внутреннем рынке, и мировыми тенденциями, проблема закупа винограда в Армении является одной из наиболее насущных в преддверии сезона. Проблемы, связанные с закупом винограда, поднял на пресс-конференции в Ереване главный редактор журнала «Аздарар» Мартик Саргсян. По его словам, сельчане, занимающиеся выращиванием винограда, в ожидании того, что им удастся реализовать свой труд хотя бы за 130-150 драмов/1 кг.
Глава сельской администрации Арарата, занимающий эту должность на протяжении 20 лет, Гриша Мелконян сообщил, что в Арарате выращиванием винограда занимаются 170 семей, и сейчас «они остались у разбитого корыта». По его словам, договоры, которые подписываются между сельчанами и заводами носят односторонний характер, поскольку в них не учитываются интересы сельчан. Он сообщил, что «Ереванский коньячный завод» по договорам сократил тоннаж закупа, а порядка 30% заключенных договоров было возвращено. При этом он добавил, что руководство завода объясняет это снижением объемов реализации продукции. Другие закупщики, по его словам, специально снижают цену винограда вплоть до 80 драмов за 1 кг.
Как отметил глава сельской администрации Арарата, объем урожая в этом году достигнет 200 000 тонн, а реальный спрос составляет всего лишь 50 000 – 65 000 тонн. «Если учитывать то, что из 40 000 тонн винограда сельчане сами изготовят вино, то порядка 100 000 тонн останутся безнадежными», – сказал он.
Один из фермеров села Арарат Рафик Шадоян также решил поделиться проблемами сферы, отметив, что многие виноградари в сложившихся условиях просто вынуждены уничтожать свои сады. Труд сельского жителя сегодня не оценивается, а государство не оказывает необходимую поддержку, поэтому «сельчанин остается один наедине с землей». В связи с этим Рафик Шадоян добавил, что расходы, связанные с выращиванием винограда, очень велики, нет необходимой техники, а горючее стоит очень дорого, в силу чего «сельчанин вынужден обрабатывать сады своими руками».
Министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян заявлял ранее, что в этом году в республике ожидается очень хороший урожай винограда и правительство принимает все необходимые шаги, чтобы организовать процесс его закупа. Тем не менее, излишек винограда в этом году сельчанам придется просто выбросить.