Երևանի փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը (աշխարհի խոշորագույն ալյումին և կավահող արտադրող ՌՈՒՍԱԼ Միացյալ ընկերությոն կազմի մեջ է մտնում) նշեց Մետաղագործի օրը: Այս տարի մասնագիտական տոնն ընթացավ երկու հոբելյանների հովանու ներքո` ՌՈՒՍԱԼի և 2000 թ. մայիսին ստեղծված ԱՐՄԵՆԱԼի 10-ամյակները:
Անցած տարի ձեռնարկությունը էապես բարելավեց բոլոր տեխնիկատնտեսական ցուցանիշները: Գրեթե 2 անգամ իջավ մետաղի մշակման ինքնարժեքը մեկ մարդուն բաժին ընկնող արտադրանքի կրկնակի ավելացման պարագայում: Պիտանի արտադրանքի թողարկման գործակիցը կայունացավ 70% գերազանցող մակարդակում: Արտաքին խոտանը և սպառողների կողմից դիտողությունների քանակը հասցվել են նվազագույնի, իսկ ներքին խոտանը նվազել է մինչև 3%: 2009 թ. արտադրվել է 21,5 հազար տոննա արտադրանք, որը 83,5%-ով բարձր է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից: Առաջին կիսամյակի արդյունքներով 2010 թ. արտադրության ծավալը գրեթե 26%-ով գերազանցում է նախորդ տարվա հունվար-հունիս ամիսների մակարդակը:
Նախորդող 12 ամիսներին գործարանը գերազանցեց արտադրության ծավալի գծով նախագծային ցուցանիշը, յուրացրեց 7-9 միկրոն հաստությամբ գերբարակ փայլաթիթեղի զանգվածային արտադրությունը, գործարկեց նոր տեսակի սարքավորումներ: ԱՐՄԵՆԱԼը Հայաստանի գլխավոր արտահանողներից է և հաստատուն գրավում է առաջատար դիրք արտադրանքի իրացումից ստացված եկամուտների ցուցանիշով:
«Գործարանի անձնակազմը հաջողությունների է հասել հումքի և նյութերի ծախսման չափաբաժինների իջեցման հետևանքով` խստացնելով տեխնոլոգիական կարգապահությունը, ներդնելով ծախքերի կրճատման համալիր ծրագիր: Արտադրական ցուցանիշների բարելավումն ուղեկցվել է աշխատավարձի աճով` ի հաշիվ աշխատանքի վարձատրության հիմնադրամի կառուցվածքի փոփոխության և անձնակազմի քանակի օպտիմալացման», – նշում է ԱՐՄԵՆԱԼի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Բորովիկը:
Ներկայումս ԱՐՄԵՆԱԼ-ում աշխատում է 700 մարդ ավելի քան 235 հազար միջին ամսական աշխատավարձով, որը գրեթե 30%-ով գերազանցում է 2009 թ. նույն ցուցանիշը:
Մետաղագործի օրվա առիթով լոգիստիկայի բաժնի պետ Ստեփան Դանիելյանը, բրիգադիր Կամո Խուրշուդյանը և գլանող Յուրի Հարությունյանը պարգևատրվել են ՌՈՒՍԱԼ ՄԸ պատվոգրերով և դրամական պարգևներով: Անձնակազմից քառասուն անդամ խրախուսվել է գործարանի պատվոգրերով, ասվում է գործարանի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ (входит в состав крупнейшего в мире производителя алюминия и глинозема ОК РУСАЛ) отметил День металлурга. В нынешнем году профессиональный праздник проходил под знаком двух юбилеев – 10-летия РУСАЛа и самого АРМЕНАЛа, созданного в мае 2000 года.
За прошедший год предприятие значительно улучшило все технико-экономические показатели. Почти в 2 раза снизилась себестоимость обработки металла при двукратном увеличении выработки на одного человека. Коэффициент выхода годной продукции стабилизировался на уровне, превышающем 70%. До минимума сведен внешний брак и число претензий, предъявляемых потребителями, а внутренний брак сокращен до 3%. В 2009 году было произведено 21,5 тыс. тонн продукции, что на 83,5% выше аналогичного показателя предыдущего года. По итогам первого полугодия 2010 года объем производства почти на 26% превышает уровень января-июня прошлого года.
В течение 12 последних месяцев завод превысил проектный показатель по объему производства, освоил серийный выпуск сверхтонкой фольги толщиной 7-9 микрон, запустил новые виды оборудования. АРМЕНАЛ является одним из главных экспортеров Армении и стабильно занимает ведущие места по показателю доходов от реализации продукции.
“Коллектив завода достиг успехов в результате снижения норм расхода сырья и материалов, ужесточения технологической дисциплины, внедрения комплексной программы сокращения издержек. Улучшение производственных показателей сопровождалось ростом заработной платы за счет изменения структуры фонда оплаты труда и оптимизации численности персонала”, – сказал генеральный директор АРМЕНАЛа Сергей Боровик. В настоящее время на АРМЕНАЛе работает 700 человек со среднемесячной зарплатой более 235 тысяч драмов, что почти на 30% превышает аналогичный показатель за 2009 год, сообщает пресс-служба завода.