16 July 2010 - 13:25 AMT
IFAD. Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել է գյուղական տնտեսությունների կարողությունների ստեղծմանն աջակցելու պատրաստակամության մասին
Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել է գյուղական տնտեսությունների կարողությունների ստեղծմանն աջակցելու պատրաստակամության մասին, հուլիսի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԳԶՄՀ-ի (IFAD) հայաստանյան ծրագրի ղեկավար Հենինգ Պետերսոնը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներկայացուցչի հետ հանդիպումից հետո: «Հայաստանում գյուղմթերքի արտահանման ավելացման մեծ ներուժ կա, և կառավարությունը հաստատել է ծրագրի իրականացմանն աջակցելու մտադրությունը, իսկ մենք բոլոր ջանքերը կգործադրենք նրա հնարավոր ընդլայնման համար»,-ասել է նա; Ընդ որում IFAD-ի ներկայացուցիչը դրական է գնահատել քննարկման ընթացքը` նշելով, որ կողմերն անդրադարձել են ֆինանսավորման և վերջնական համաձայնագրի կնքման ժամկետներին:
Պետերսենը նշել է, որ ծրագիրը բաղկացած է երկու մասից` «Աջակցություն պտղի և ընկուզեղենի արտադրությանը» և «Գյուղական ենթակառուցվածքներ»։ Առաջին բաղադրիչի ներքո նախատեսվում է նպաստել պտղի և ընկուզեղենի կենսունակ արտադրության և պայմանագրային այգեգործության զարգացմանը, երկրորդ բաղադրիչի ներքո` հասարակական ենթակառուցվածքների վերականգնման աշխատանքների իրականացում (գազամուղներ, ոռոգման և խմելու ջրագծեր, գյուղական ճանապարհներ և այլն)։
Վերոնշյալ ծրագիրը նախատեսվում է իրականացնել 2011-2015 թթ. ընթացքում։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը շուրջ 52 միլիոն դոլար է։ Հիմնական ֆինանսավորումն իրականացնելու է Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամը (IFAD), համաֆինանսավորողներն են` Նավթ արդյունահանող երկրների (OPEC) միջազգային զարգացման հիմնադրամն (OFID) ու ՀՀ կառավարությունը։ Այն ընդգրկում է Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Արագածոտնի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերը։ Ծրագիրը կներկայացվի Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի խորհրդի հաստատմանը։
Վարչապետը կարևորել է ծրագրի նշանակությունը գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման գործում և ընդգծել առաջին բաղադրիչի ներքո նաև օրգանիկ գյուղատնտեսության զարգացման ուղղությամբ միջոցառումների ներառման և իրականացման անհրաժեշտությունը։
ԳԶՄՀ-ն Հայաստանում իրականացրել է 4 ծրագիր` «Ոռոգման համակարգերի վերականգնման ծրագիր» (ՈՀՎԾ) Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ, «Հյուսիս-արևմտյան շրջանների գյուղատնտեսության զարգացման ծրագիր» (ՀԱՇԳԶԾ), «Գյուղական ծառայությունների ծրագիր» և «Գյուղական տարածքների զարգացման ծրագիր»։

16 July 2010 - 13:25 AMT
IFAD: Правительство Армении заявило о своей готовности содействовать созданию возможностей сельского хозяйства
Правительство Армении заявило о своей готовности содействовать созданию возможностей сельского хозяйства в стране, сообщил журналистам на пресс-конференции 16 июля в Ереване руководитель программы Международного фонда сельскохозяйственного развития ООН (IFAD) в Армении Хенинг Петерсон по итогам встречи с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном и представителем министерства финансов РА. «В Армении есть большой потенциал увеличения экспорта сельхозпродукции, и правительство заявило о своей готовности содействовать реализации «Программы создания возможностей сельского хозяйства», а мы приложим все усилия для ее возможного расширения», – сказал он. При этом представитель IFAD положительно оценил ход обсуждения, отметив, что стороны коснулись сроков заключения окончательного соглашения и вопросов финансирования.
Между сторонами была достигнута договоренность о предварительном подписании программы 24 августа, а в сентябре она будет представлена на утверждение Совета IFAD, после чего состоится ее окончательное подписание, а с 2011 года начнется ее непосредственная реализация.
Для реализации «Программы создания возможностей сельского хозяйства» в Армении в течение 2011-2015 гг. будет инвестировано порядка 52 млн. долларов. Она состоит из двух компонентов: выращивание косточковых и ореховых деревьев и развитие инфраструктур в сельских общинах Армении. Программа стартует в Тавуше, Вайоц Дзоре и Араргацотне, где уже проведены исследовательские работы и мониторинг.
В свою очередь временно исполняющий обязанности директора программы Сергей Вирабян добавил, что в рамках первого компонента планируется возведение садов с использованием новых технологий и стандартов, в частности, использование капельной системы орошения, рассада низкорослых деревьев. По второму же компоненту предусмотрено улучшение инфраструктур отдаленных сельских местностей Армении – газификация, восстановления ирригационных систем в сельских общинах, систем питьевой воды, восстановление сельских дорог.