19 July 2010 - 14:06 AMT
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության հետագա զարգացման նպատակով եռօրյա այցով Հայաստան է ժամանել Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրենի տեղակալ Կոնստանտին Բիրյուլինի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հուլիսի 19-ին պատվիրակությանն ընդունել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը, ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության միջպետական հանձնաժողովին կից Գործարար խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Նոզդրաչևը, ինչպես նաև` Ռուսաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի` մեկ տասնյակից ավելի առաջատար ձեռնարկությունների ղեկավարներ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակում համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման հարցերը:
Մատնանշելով վերջին տարիներին հաջողությամբ գործող ռուս-բելառուսական «Պաշտպանական համակարգեր» միջպետական ֆինանսաարդյունաբերական խմբի գործունեությունը` Արթուր Բաղդասարյանը կարևորել է Հայաստանի ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունների ընդգրկման հնարավորությունը նշված խմբի ձեռնարկությունների կազմում:
Հանդիպումից հետո Արթուր Բաղդասարյանը պատվիրակության հետ մեկնել է Գյումրիի ավիացիոն բազա, Վանաձորի «Սլացք» եւ «Ավտոգեն-մ» ձեռնարկություններ: Պատվիրակությունն այցելել է նաեւ «Չարենցավանի հաստոցաշինական գործարան», Հրազդանի «Պատնեշ» ձեռնարկություններ, ուսումնասիրել դրանց հզորությունները: Երկու երկրների ձեռնարկությունների ղեկավարները քննարկել են ռազմատեխնիկական ոլորտում երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները:
ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի հունիսյան նստաշրջանի միջոցառումների պլանի իրագործման հարցերի քննարկումը նախատեսվում է հուլիսի 20-ին: Այդ նպատակով Հայաստան է ժամանել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին հաղորդում է ԱԱԽ քարտուղարի մամլո գրասենյակը:

19 July 2010 - 14:06 AMT
19-го июля секретарь Совета национальной безопасности Армении (СНБ РА) Артур Багдасарян принял делегацию, возглавляемая заместителем начальника Федеральной службы России по военно-техническому сотрудничеству Константином Бирюлиным. Во встрече также приняли участие заместитель генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков и более десятка руководителей военно-промышленного комплекса России.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся развития военно-промышленного комплекса и созданию совместных предприятий в рамках военно-промышленного сотрудничества между Арменией и Россией. Артур Багдасарян придал важность включению предприятий военно-промышленного комплекса Армении в состав российско-белорусской межгосударственной финансово-промышленной группы “Оборонные системы”. Собеседники также обсудили процедуры связанные с этим процессом, а также вопрос гармонизации нормативной базы двух стран регулирующей военно-техническую сферу.
После встречи Артур Багдасарян совместно с делегацией посетил авиационную базу Гюмри, предприятия “Слацк” и “Автоген-М” Ванадзора, а также “Станкостроительный завод Чаренцавана”, предприятия “Патнеш” Раздана. Руководители предприятий двух стран обсудили возможности двустороннего сотрудничества в военно-технической сфере.
Обсуждения вопросов по реализации плана мероприятий июньской сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ предусматривается 20-го июля. С этой целью Армению посетила делегация, возглавляемая генеральным секретарем ОДКБ Николаем Бордюжей, сообщает пресс-служба СНБ РА.