20 July 2010 - 10:29 AMT
Վաչե Տերտերյան. Համայնքների աշխատավարձերի ու սոցվճարների կուտակված պարտքն ամբողջությամբ կմարվի 2011 թվականին
Չնայած այն հանգամանքին, որ ՀՀ համայնքների աշխատավարձի ու սոցվճարների գծով կուտակված պարտքը դեռևս լիովին մարված չէ, այնուամենայնիվ, զգալի մասն արդեն վճարված է: Այդ մասին հուլիսի 20-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում հաղորդել է Հայաստանի տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը: «Հարկ է նշել, որ արդեն 2008 թվականից ի վեր պարտքը կրճատվում է և հուլիսի 15-ի դրությամբ այն կազմում է 590,374 մլն դրամ.,-ասել է նա:
Վաչե Տերտերյանը հավաստիացրել է, որ մինչև տարեվերջ կվճարվի շուրջ 250 մլն դրամ, իսկ մնացած մասը` 2011 թվականին, ինչը «թույլ կտա ամբողջությամբ մարել այդ պարտքերը»:
Ըստ մարզպետարանների ներկայացրած պաշտոնական տվյալների, 2008թ. հունվարի 1-ի դրությամբ համայնքների աշխատավարձի և սոցվճարումների գծով կուտակված պարտքերը կազմել են 2,3 մլրդ դրամ: Մինչև 2010 թվականի հունվարի 1-ը պարտքը մարվել է 1,5 մլրդ դրամի չափով:

20 July 2010 - 10:29 AMT
Несмотря на то, что задолжность по зарплате и соцвыплатам общин РА все еще не полностью выплачена, тем не менее, значительная часть этих долгов уже погашена. Об этом в пресс-центре правительства РА 20 июля сообщил заместитель министра территориального управления Армении Ваче Тертерян. «Надо отметить, что уже с 2008 года этот долг стал сокращаться, и по состоянию на 15 июля он составил 590,374 млн. драмов», – сказал он.
Ваче Тертерян заверил, что до конца года будет выплачено порядка 250 млн. драмов, а остальная часть – в 2011 году, что «позволит полностью погасить эти долги».
Согласно официальным данным, предоставленным областными администрациями РА, по состоянию на 1-ое января 2008 года накопленная задолжность по зарплатам и соцвыплатам общин страны за 1996-2007 гг. составила 2,3 млрд. драмов. До 1-го января 2010 года погашение долга было осуществлено в размере 1,5 млрд. драмов.