20 July 2010 - 10:31 AMT
2010 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ Հայաստանի համայնքների բյուջետային փաստացի մուտքերը կազմել են 37,7 մլրդ դրամ` նախատեսված 41,3 մլրդ դրամի դիմաց, որի արդյունքում առաջին կիսամյակի ծրագիրը կատարվել է 91,2 տոկոսով: Այդ մասին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում հայտնել է Հայաստանի տարածքային կառավարման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը: Ընդ որում, ըստ նրա, վարչական բյուջետային մուտքերը կազմել են 37,1 մլրդ դրամ, իսկ մուտքերը` 965,3 մլն դրամ: «Համայնքների եկամուտների հավաքագրման ընդհանուր մակարդակը 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 69,2 տոկոսով կամ 15,4 մլրդ դրամով, իսկ առանց Երևանի` 16,9 տոկոսով կամ 2,4 մլրդ դրամով»,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ փոխնախարարը հավելել է, որ դա լավ ցուցանիշ է և հույս է հայտնել, որ համայնքները կարող են բարձր ցուցանիշ ապահովել տարեվերջին:
ՀՀ համայնքների սեփական եկամուտները կազմել են 9,8 մլրդ դրամ 11,2 մլրդ դրամ նախատեսված ցուցանիշի փոխարեն, կատարողականը` 86,9 տոկոս: «2009թ. նույն շրջանի համեմատ այդ ցուցանիշն աճել է 25 տոկոսով կամ 1,95 մլրդ դրամով, իսկ առանց Երևանի` 9,9 տոկոսով կամ 440,3 մլն դրամով»,-նշել է նա:
Ինչպես հայտնել է Վաչե Տերտերյանը, հողի հարկի հավաքագրումը կատարվել է 81,2 տոկոսով (1,9 մլրդ դրամ), տեղական տուրքերի հավաքագրումը` 120,2 տոկոս (1,2 մլրդ դրամ), իսկ գույքի վարձակալությունից` 78,2 տոկոս (975 մլն դրամ): Անդրադառնալով տեղական տուրքերին և գույքի վարձակալության հարկին, փոխնախարարը նշել է, որ իրենց բազան ճշգրտումներ է պահանջում: Ընդ որում, նա պարզաբանել է, որ հարկային բազայի ճշտման օբյեկտիվ պատճառներից է գույքի պետական գրանցման ծախսատարությունը, ուստի «համայնքների ղեկավարները դժկամությամբ են գնում դրան»:

20 July 2010 - 10:31 AMT
По состоянию на 1-ое июля 2010 года фактические поступления бюджетов общин Армении составили 37,7 млрд. драмов против запланированного показателя в 41,3 млрд. драмов, что обеспечило выполнение программы первого полугодия на 91,2%. Об этом в пресс-центре правительства РА сообщил заместитель министра территориального управления Армении Ваче Тертерян. При этом, по его словам, административные бюджетные поступления составили 37,1 млрд. драмов, а фондовые – 965,3 млн. драмов. «Общий уровень собираемости доходов общин увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2009 года на 69,2% или 15,4 млрд. драмов, а без г. Ереван – на 16,9% или 2,4 млрд. драмов)», – сказал он. В связи с этим замминистра добавил, что это хороший показатель и выразил надежду, что общины смогут обеспечить высокий показатель и по итогам года.
Собственные доходы общин РА составили 9,8 млрд. драмов против запланированного показателя в 11,2 млрд. драмов, обеспечив выполнение программы за полугодие на 86,9%. «По сравнению с аналогичным периодом 2009 года этот показатель увеличился на 25% или 1,95 млрд. драмов, а без г. Ереван – на 9,9% или 440,3 млн. драмов», – отметил он.
Как сообщил Ваче Тертерян, по линии налога на землю собираемость была выполнена на 81,2% (1,9 млрд. драмов), по линии местного налога – на 120,2% (1,2 млрд. драмов), а по линии собираемости аренды имущества – 78,2% (975 млн. драмов). Касаясь местного налога и налога за аренду имущества, замминистра отметил, что их база требует внесения уточнений. При этом он пояснил, что объективной причиной корректировки налоговой базы по линии аренды имущества является расходность процесса госрегистрации имущества, на что «руководители общин идут с неохотой».