22 July 2010 - 08:51 AMT
2010 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալները վկայում են այն մասին, որ համաշխարհային տնտեսությունը դանդաղ վերականգնվում է, մասնավորապես, ԱՄՆ-ն, Եվրոպայի երկրները, ՌԴ-ն ու Չինաստանը, որտեղ, օրինակ, աճը կազմել է 15 տոկոս: Այս մասին այսօր Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: Ըստ նրա, աճի կայունության մասին վկայում են նաև ֆոնդային բորսաների ցուցանիշները, որոնք վերադառնում են նախկին` նախաճգնաժամային շրջանի տվյալներին: «Ավելին, հետևողականորեն իրագործվում են կառավարությունների հակաճգնաժամային ծրագրերը: Այս ամենը, արտաքին միջավայրը չէր կարող չանդրադառնալ ՀՀ տնտեսության վրա, որտեղ ՀՆԱ ծավալի աճը առաջին կիսամյակի արդյունքում կազմել է 6,7 տոկոս»,-ասել է Բագրատ Ասատրյանը:
Ինչպես նշել է ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահը, աճը պայմանավորված է 3 հիմնական գործոններով: «Առաջինը`2009թ. ներգրավված վարկերն են, որոնց արդյունքներն այսօր են տեսանելի դառնում»,-ասել է նա: Երկրորդ գործոնն, ըստ նրա, պղնձի ու մոլիբդենի համաշխարհային գների աճն է, որի ազդեցությունը Հայաստանի բնակչությունն իր վրա չի զգում, «քանի որ լեռնահանքային արդյունաբերությունը գտնվում է առանձին անձանց ձեռքում»: Նա հիշեցրել է, որ օրերս կառավարությունում հանդիպում տեղի ունեցավ ՀԲ ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին ընդերքի օգտագործման խնդիրները: Եվ երրորդ գործոնն, ըստ Բագրատ Ասատրյանի, դրամական փոխանցումների ծավալների աճն է:
Այնուամենայնիվ, Բ.Ասատրյանը նշեց, որ դեռ որակական կառուցվածքային էական փոփոխություն տնտեսության մեջ չի նկատվում: Միևնույն ժամանակ, նա նշեց, որ գրանցվել է արտահանման ծավալների անկում և, ինչը շատ կարևոր է, գյուղատնտեսության ոլորտում: «Գյուղատնտեսությունը մեռած ոլորտ է, քանի որ 1990-ականներից ի վեր բարեփոխումներ այստեղ չեն կատարվել և այսօրվա դրությամբ այն սոցիալական միջավայր է հանդիսանում 1 մլն արտագաղթողների համար»,-ասել է ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահը:

22 July 2010 - 08:51 AMT
Результаты первого полугодия 2010 года свидетельствуют о том, что мировая экономика медленно растет, в том числе США, Европа, Россия, Китай, в последнем, зафиксирован беспрецедентный рос на уровне 15%, сказал на пресс-конференции в Ереване экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. По его словам, о росте мировой экономики свидетельствуют и показатели фондовых бирж, которые возвращаются к докризисному уровню. «Более того, последовательно реализуются антикризисные программы правительств. Мировые тенденции не могли не оказать свое влияние на экономику Армении, в которой рост объема ВВП по итогам первого полугодия составил 6,7%», – сказал он.
Как отметил экс – глава ЦБ РА, экономический рост в Армении обусловлен тремя основными факторами: во-первых, привлеченные в 2009 году кредиты дают свои результаты, во-вторых, зафиксирован резкий рост мировых цен на медь и молибден. «Однако население Армении не испытывает на себе улучшения от повышения цен, поскольку сфера горнорудной промышленности находится в руках отдельных личностей», – подчеркнул он. В связи с этим Баграт Асатрян напомнил, что на днях в правительстве Армении состоялась встреча с представителями Всемирного банка, в ходе которой были обсуждены проблемы недрапользования. Третьим же фактором, повлиявшим на рост армянской экономики, является увеличение объемов трансфертов.
Тем не менее, экс – глава ЦБ РА подчеркнул, что качественных изменений в структуре экономики Армении так и не произошло. Более того, был зафиксирован спад объемов экспорта, и что очень важно, объемов сельского хозяйства страны. «Сельское хозяйство является вымершей сферой, поскольку начиная с 90-х гг. здесь не было проведено никаких преобразований. На сегодняшний день она является социальной средой для более 1 млн. мигрантов», – сказал он.