Հուլիսի 26-ին Վ. Բրյուսովի անվան Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանը և “Rondine Cittadella della Pace” համալսարանական ընկերակցությունը բարի կամքի արձանագրություն են ստորագրել, որը հայ ուսանողներին Իտալիայում կրթություն ստանալու հնարավորություն է տալիս:
Համաձայնագիրը ստորագրել են ԵՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանը և «Rondine Cittadella della Pace» համալսարանական ընկերակցության նախագահ Ֆրանկո Բակարին: «Այստեղ տիրող մթնոլորտը համապատասխանում է մեր ընկերակցության նշանաբանին, այն է` օգտագործել երիտասարդության ներուժը, նրանց մշակութային հարստությունը և նրանց երազանքը` հանուն տարածաշրջանում խաղաղության տարածման»,- նշել է Ֆրանկո Բակարին:
Բարի կամքի արձանագրությունը 14 կետից է կազմված և ԵՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանի խոսքերի համաձայն, մյուս փաստաթղթերից տարբերվում է այն բանով, որ դրանում եղած կետերը ոչ թե իրավաբաններն ու քաղաքական գործիչներն են կազմել, այլ ուսանողները: «Սա իսկապես նոր շունչ ու մտածողության նոր դրսևորում է, քանի որ փաստաթղթում առաջարկվում է աշխարհն ու կյանքը բարելավել: Դրանում հիմնականը կրթությունն է, քանի որ խաղաղություն հաստատվում է ոչ թե զենքի ուժով, այլ մտքի և մշակույթի օգնությամբ», – նշել է Սուրեն Զոլյանը:
Արձանագրության ստորագրման արարողությունից հետո ԵՊԼՀ ռեկտորը Ֆրանկո Բակարիին պարգևատրել է լեզվաբանական համալսարանի 70 ամյակի շքանշանով և նվիրել է հայկական մշակույթի ու ճարտարապետության մասին գրքեր: Սուրեն Զոլյանին էլ, իր հերթին, «Rondine Cittadella della Pace» համալսարանական ընկերակցությունը պարգևատրեց իր խորհրդանիշով`արծաթե ծիծեռնակով: Այդպիսի ոսկե կրծքանշան են ստանում Իտալիայի համալսարանում կրթությունն ավարտած ուսանողները:
Արձանագրության ստորագրման արարողությանը ներկա էին Ինգուշեթիայի, Չեչնիայի, Վրաստանի, Ռուսաստանի, Լիբանանի, Իսրայելի և այլ հակամարտող երկրների ուսանողները: Նրանք Հայաստան են եկել «Բարեկամության երթուղի» ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակն է Կովկասում հաստատել խաղաղություն և բարեկամություն:

26 July 2010 - 12:30 AMT
26 июля Ереванский государственный лингвистический университет имени Валерия Брюсова и университетская Ассоциация “Rondine Cittadella della Pace” подписали Протокол доброй воли, который предполагает обучение армянских студентов в Италии. Соглашение подписали ректор Ереванского государственного лингвистического университета (ЕГЛУ) Сурен Золян и президент Ассоциации Франко Вакари.
“Атмосфера, царящая здесь, соответствует девизу нашей Ассоциации: использование потенциала молодежи, их культурное богатство и их мечты во имя распространения мира в регионе”,- отметил Франко Вакари.
Протокол доброй воли состоит из 14-и пунктов, и он, по словам ректора ЕГЛУ Сурена Золяна, отличается от других документов тем, что эти пункты составляли не юристы или политические деятели, а сами студенты. “Это действительно новое дыхание и проявление нового мышления, поскольку документ содержит предложения по улучшению жизни и улучшению мира. Основным направлением этого дела является образование, поскольку мир устанавливается не с помощью оружия, а с помощью мысли и культуры”,- отметил Сурен Золян.
После церемонии подписания Протокола, Ректор ЕГЛУ наградил Франко Вакари медалью 70-летия Лингвистического университета и подарил ему книги об армянской архитектуре и литературе. В свою очередь Сурен Золян был награжден символом ассоциации “Rondine Cittadella della Pace” – сувениром в виде серебряной ласточки. Такой же нагрудный значок, но уже золотой, студенты получают по окончании учебы в Италии.
На церемонии подписания Протокола присутствовали также студенты из Ингушетии, Чечни, Грузии, России, Ливана, Израиля и других конфликтующих стран. Они приехали в Армению в рамках программы “Маршрут дружбы”, которая предполагает их путешествие с целью распространения мира и дружбы на Кавказе.