28 July 2010 - 08:30 AMT
«Ծխախոտային արտադրանքի վրա սահմանված վճարների մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն Հայաստան ներկրվող ողջ ծխախոտային արտադրանքի համար երկրում արտադրվող արտադրանքից տարբեր դրույքներ են սահմանված: Ըստ ուկրաինական ԶԼՄ-ների, Ուկրաինայի էկոնոմիկայի նախարարության կարծիքով, Հայաստանը չափազանց բարձր հարկեր է սահմանել ներմուծվող ծխախոտի համար: Ըստ «Ծխախոտային արտադրանքի վրա սահմանված վճարների մասին» ՀՀ օրենքի, իշխանությունները 4750 դրամ են գանձում հայրենական արտադրության 1000 ծխախոտի համար և 6500 դրամ` ներմուծվող ծխախոտի համար:
Կիևը մտադիր է հանգուցալուծել խնդիրը ԱՀԿ մեխանիզմների օգնությամբ, որոնց շնորհիվ Ուկրաինային նախկինում հաջողվեց պաշտպանել իր շահերը Վրաստանում: ԱՀԿ-ում ուկրաինական պատվիրակությունը հուլիսի 20-ին արդեն պաշտոնապես դիմել է ԱՀԿ հայկական պատվիրակությանն ու ԱՀԿ վեճերի կանոնակարգման մարմնին:
Երկու երկրների համար այս վեճի քննությունը առաջինը կլինի ԱՀԿ շրջանակներում: Դա կարող է մի քանի տարի տևել: Եթե Ուկրաինայի պահանջները հիմնավոր համարվեն, ապա Հայաստանին ժամանակ կտրվի խախտումները շտկելու համար: Եթե ՀՀ իշխանությունները հրաժարվեն դա անել, ապա Ուկրաինան կարող է պահանջել պատժամիջոցներ կիրառել Հայաստանի հանդեպ, օրինակ, ավելացնել օտարերկրյա տուրքերը որոշ հայկական ապրանքների համար:
2010 թվականի ապրիլի 1-ին Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունում ստեղծվեց աշխատանքային խումբ, որը կքննի Ուկրաինայի մեղադրանքները Հայաստանի հասցեին` ԱՀԿ կանոնների խախտման վերաբերյալ:
Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցին էին հայտնել ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում, տվյալ պահին հարցը քննարկվում է, հարկային օրենսդրության մեջ փոփոխություններ կատարելը ժամանակ է պահանջում: Արտադրությունը ֆիքսված վճարների համակարգից տեղափոխել հարկային ռեժիմի ընդհանուր համակարգ` գործող ֆիքսված վճարներից առանձնացնելով ավելացված արժեքի հարկը, մաքսային վճարումները և ակցիզային հարկը, վերջինիս առնչությամբ միասնական դրույք սահմանել երկրում արտադրվող և ներկրվող ծխախոտի համար:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստան ներկրվող ուկրաինական ծխախոտային արտադրանքի խտրական հարկային ռեժիմի վերաբերյալ Ուկրաինայի մեղադրանքներին, ապա «Ծխախոտային արտադրանքի վրա սահմանված վճարների մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն Հայաստան ներկրվող ողջ ծխախոտային արտադրանքի համար երկրում արտադրվող արտադրանքից տարբեր դրույքներ են սահմանված, անկախ այն բանից, թե որ երկրից է ներկրցում ապրանքը»,-ասել է ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը: Հայաստանը պաշտոնապես ԱՀԿ 145-րդ անդամը դարձավ 2003թ. փետրվարի 5-ին:

28 July 2010 - 08:30 AMT
Армения пересматривает закон РА «Об установленных платежах на табачные изделия» для производимых и ввозимых в страну сигарет
Согласно закону РА «Об установленных платежах на табачные изделия», для всей табачной продукции, импортируемой в Армению, установлены отличные ставки от производимой в стране продукции. Согласно опубликованным украинскими СМИ информации, по мнению украинского министерства экономики, Армения применяет слишком высокие налоги на импортные табачные изделия. Согласно закону "О фиксированном налоге на табачную продукцию" Армянские власти взимают 4750 армянских драм с 1000 сигарет отечественного производства и 6500 драм – с импортных.
По мнению украинской стороны, такая налоговая политика нарушает требования одного из основоположных документов ВТО – договора ГАТТ от 1994 года – а также обязательства, которые Армения взяла на себя, вступив в ВТО.
Официальное обращение к делегации Армении в ВТО и к Органу урегулирования споров ВТО украинская делегация направила 20 июля.
Для обеих стран рассмотрение этого спора будет первым в рамках ВТО.
Урегулирование споров в рамках ВТО может растянутся на несколько лет. Если Орган урегулирования споров признает претензии Украины обоснованными, Армении предоставят время, чтобы устранить факторы, вызвавшие замечания. Если армянские власти откажутся это сделать, Украина сможет потребовать, чтобы к Армении применили санкции, к примеру, разрешили повысить импортные пошлины на некоторые армянские товары. Еще с 1-го апреля 2010 года в министерстве финансов Армении была создана рабочая группа для рассмотрения обвинений Украины в адрес Армении о нарушении правил ВТО. Как сообщало ранее PanARMENIAN.Net в минфине РА, на данный момент вопрос обсуждается, но на внесение изменений в налоговое законодательство страны требуется время. Более того, со стороны министерства финансов разработаны и представлены в правительство страны проекты закона, согласно которым предусматривается производство сигарет перенести из системы фиксированных выплат в общую систему налогообложения, отделив от действующих фиксированных выплат налог на добавленную стоимость, таможенные выплаты и акцизный налог, по части последнего установить единую ставку для производимых и ввозимых в страну сигарет.
«Что касается обвинений Украины в дискриминационном налогообложении импортируемой в Армению украинской табачной продукции, то согласно закону РА «Об установленных платежах на табачные изделия», для всей табачной продукции, импортируемой в Армению, установлены отличные ставки от производимой в стране продукции, вне зависимости от того, из какой страны импортирован товар», – ответил заместитель министра финансов Сурен Караян.