600 տարի առաջ, 1410թ. հուլիսի 15-ին միացյալ լեհ-լիտվական բանակը ջախջախեց Տևտոնական միաբանության զորքը: Այդ առասպելական հաղթանակը զգալի փոփոխություններ մտցրեց համաեվրոպական և հատկապես սլավոնների պատմության մեջ: Վճռորոշ ճակատամարտը տեղի ունեցավ ժամանակակից Լեհաստանի տարածքում, Գրյունվալդ գյուղի մոտ: Միացյալ լեհ-լիտվական բանակում, լեհերից ու լիտվացիներից բացի, կողքի կողքի մարտնչել են ուկրաինացիներ, բելառուսներ, ռուսներ, չեխեր, հայեր, ինչպես նաև թաթարներ: Ժողովրդների նման ներկայության պատճառով այդ ճակատամարտը կոչում են «ժողովրդների ճակատամարտ»:
Ըստ ավանդույթի, ամեն տարի հուլիսի կեսին Գրյունվալդի ճակատամարտի տեղում անց է կացվում պատմական ռեկոնստրուկցիա` վերականգնվում են պատմական իրադարձությունները, որին մասնակցում են հազարավոր մարդիկ ողջ Եվրոպայից: Այս տարի հայերը ևս մեկնել են Գրյունվալդր` մասնակցելու համար ճակատամարտի 600-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին: Հայերն իրենց կենտրոնակայանը տեղակայել են Լեհաստանի և Լիտվայի կենտրոնակայնի տարածքում: Հայերը, որ աչքի էին ընկնում իրենց սպառազինությամբ ու հանդերձանքով, ջերմորեն ողջունվեցին որպես մեծ «ժողովրդների ճակատմարտի» պատմական ներկայացուցիչներ:
«Մենք ուրախ ենք, որ մեզ հաջողվեց կազմակերպել երկու հայկական ճամբար, մենք նաև հպարտ ենք, որ կարողացանք ներկաներին հասցնել այն ուղերձը, որ հայերը միշտ կարևոր դերակատարություն են ունեցել եվրոպական, հատկապես, լեհական, պատմության մեջ: Հաստատապես հայտնի է պահպանված փաստաթղթերից, որ լեհահայերից բացի, ճակատամարտին մասնակցել են նաև հայեր Կիևից ու այլ ուկրաինական հողերից, որոնք այն ժամանակ Լիտվայի կազմում էին: Միջնադարի հայտնի գերմանացի պատմիչ Մարտին Գրունեվերգը, որը 16-րդ դարում եղել է Կիևում, գրել է. «Նախկինում քաղաքում շուրջ 500 հայ զինվոր է եղել»,-ասել են հայկական ճամբարի կազմակերպիչներ`«Լեհաստանի հայերի մշակութային ժառանգության հիմնադրամի» ղեկավարներ Ռոման Օբրոցկան ու Մոնիկա Ագոպսովիչը: Հայերի ջոկատը գլխավորում էր Ադամ Դոմանասևիչը: Զինվորները կրել են փողպատե զրահ և ասպետական հագուստ Կիլիկիայի հայոց թագավորության գույներով, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:

600 лет назад, 15 июля 1410 г. объединенная польско-литовская армия разгромила войско Великого магистра Тевтонского ордена. Эта легендарная победа, внесла существенное изменение в ход общеевропейской истории и особенно славян. Решающая битва состоялась на территории современной Польши, около деревни Грюнвальд. В объединенной польско-литовской армии, кроме самих поляков и литовцев, бок о бок сражались украинцы, белорусы, русские, чехи, армяне, а также татары. Вследствие, такого национального представительства воинов, битву под Грюнвальдом называют «битвой народов»
По сложившейся традиции ежегодно в середине июля на месте Грюнвальдской битвы проводится историческая реконструкция – восстанавливаются исторические события. В реконструкции принимают участие тысячи людей со всей Европы. В этом году армяне также направились под Грюнвальд для принятия участие в торжественных мероприятиях, посвященных 600-ю битвы с рыцарями Тевтонского ордена. Армяне разместили свой лагерь в штабе Польши и Литвы, восстанавливая исторические события. Армяне, отличающиеся своим боевым снаряжением и одеждой, были не только замечены со стороны участников, но и очень тепло встречены, как исторические представители великой «битвы народов»
«Мы очень рад, что нам удалось организовать два армянских лагеря, также мы гордимся, что довели многим присутствующим – армяне всегда играли важную роль в европейской истории и особенно в польской. Достоверно известно, из сохранившихся документов, что кроме польских армян в битве принимали армяне из Киева и других украинских земель, входящих тогда в состав Литвы. Известный средневековый немецкий летописец Мартин Груневерг, посетивший в ХVI ст. Киев, писал: «раньше в городе было более 500 армянских воинов», – сказали организаторы армянского лагеря – «Фонд культурного наследия польских армян», Романа Оброцка и Моника Агопсович. Армянский отряд возглавлял Адам Доманасевич. Сами же войны, были одеты в стальные кольчуги и рыцарские одеяния разукрашенные в цвета и гербы времен Киликийского армянского королевства, передает Analitika.at.ua.