2010 թ. հունիսին Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի իրականացրած ստուգումների արդյունքների համաձայն, հայտնաբերվել է ձվերի գների իջեցման դեպքեր: Հանձնաժողովը վարչական վարույթ է հարուցել: Վարույթի քննությանն աջակցելու նպատակով հրավիրվել են «Հարավային Կովկասում մասնավոր սեկտորի զարգացում» միջազգային ծրագրի փորձագետներ Մարտին Միթիմայերը և Էրբերհարդ Ֆեսը:
ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը հայտնել է, որ վարույթի ընթացքում կատարված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ շուկայում արձանագրվել է արտադրության ծավալների աճ, ինչը հանգեցրել է գների իջեցման: Ձվերի գների կտրուկ իջեցման միտում նկատվում է ապրիլից, որը գագաթնակետին է հասել մայիս-հունիս ամիսներին, երբ արտադրության ծավալների աճի պատճառով տնտեսվարող սուբյեկտները մեծ կորուստներ կրեցին: «Հայաստանի վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, 2010 թ. հունվար-մայիս ամիսներին` 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հավի ձվերի արտադրությունն ավելացել է 30 տոկոսով, ինչը գնային քաղաքականության վրա չազդել չէր կարող», – ասել է նա:
Սակայն նրա խոսքերի համաձայն, տնտեսվարողների ներկայացրած տվյալներով, արտադրության աճը կրկնակի պակաս է գրանցված: Եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ Հայաստանն արդեն մի քանի տարի է, ինչ ոչ ներմուծում և ոչ էլ արտահանում է ձու, ապա վստահորեն կարելի է ասել, որ ձվի արտադրությունը միայն ներքին շուկան ապահովելու համար է: Միաժամանակ հայտնաբերվել է ձվի արտադրության և իրացման գործում տնտեսվարող վեց սուբյեկտների վարած գնային քաղաքականության համապատասխանություն` մեկ օրվա տարբերությամբ:
Այնուամենայնիվ, Արտակ Շաբոյանը վստահեցրել է, որ այս շուկայում չի կարելի գրանցել ցածրագին վաճառքի դեպքեր, այստեղ մրցակցություն է իրականացվում: ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահն ավելացրել է նաև, որ ձվի արտադրության և իրացման ընկերություններից ոչ մեկը հանձնաժողովին չի դիմել` իր բիզնեսը կենտրոնացնելու նպատակով: «Այս հարցը, ըստ սահմանված օրինական կարգի, միայն հանձնաժողովը կարող է թույլատրել», – ասել է նա;
Արտակ Շաբոյանն ասել է, որ միջազգային փորձագետների տվյալների համաձայն, վերջին 10-20 տարիների ընթացքում ողջ աշխարհում գրանցվել է ցածրագին վաճառքի միայն չորս դեպք, որից մեկը թղթի արտադրության բնագավառում էր եղել, երբ տնտեսվարող սուբյեկտներից մեկն իր արտադրանքի գինը ինքնարժեքից արհեստականորեն իջեցրել էր 70 տոկոսով: ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահը հայտնել է, որ շուկայում տիրող իրավիճակի խորհրդատվությունը ցույց է տվել, որ ձվի արտադրությամբ և իրացմամբ զբաղվող տնտեսվարող 6 սուբյեկտները զբաղեցնում են շուկայի 90 տոկոսը: Դրանք են` «Երևանի թռչնաբուծական ֆաբրիկա» ԲԲԸ, «Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծական ֆաբրիկա» ՍՊԸ, «Արզնու տոհմային ԹՏԽ» ԲԲԸ, «Արաքս թռչնաբուծական ֆաբրիկա» ՓԲԸ, «Զանգակ» ՍՊԸ: Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ «Արաքս թռչնաբուծական ֆաբրիկա» ՓԲԸ-ն և «Երևանի թռչնաբուծական ֆաբրիկա» ԲԲԸ-ն պատկանելով միևնույն սեփականատիրոջը, «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն, դիտվում են որպես մեկ տնտեսվարող սուբյեկտ և գրավում են շուկայի 29.16 տոկոսը` համարվելով գերիշխող դիրք գրավող:

28 July 2010 - 09:30 AMT
По результатам мониторинга, проведенного Государственной комиссией по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении в июне 2010 года, было выявлено понижение цен на яйца, в силу чего Комиссия возбудила административное производство. С целью оказания содействия в рассмотрении производства, были приглашены международные эксперты программы «Развитие частного сектора на Южном Кавказе» GTZ Мартин Митимайер и Эрберхард Фес.
Как отметил председатель ГКЗЭК Артак Шабоян, результаты проведенного анализа показывают рост объемов производства, а тенденция резкого понижения цен на яйца наблюдается еще с апреля, пик же пришелся на май-июнь, когда хозяйствующие субъекты понесли большие потери из-за переизбытка объемов производства.
«Согласно данным Национальной статслужбы Армении в январе-мае 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года темпы роста производства яиц увеличились более чем на 30%, что не могло не сказаться на ценовой политике», – сказал он. Однако, по его словам, данные относительно объемов производства, представленные хозяйствующими субъектами, в два раза меньше. Если учитывать тот факт, что Армения не экспортирует и не импортирует яйца вот уже несколько лет, то можно с уверенностью утверждать, что производство яиц направлено на обеспечение внутреннего рынка. Вместе с тем, были выявлены факты совпадения ценовой политики 6 хозяйствующих субъекта по производству и реализации яиц с разницей в один день. Тем не менее, Артак Шабоян заверил, что на этом рынке нельзя зафиксировать случай демпинга, а имеет место конкуренция. Председатель ГКЗЭК добавил, что ни одна компания по производству и реализации яиц не обратилась в Комиссию с целью концентрации своего бизнеса. «По этому вопросу только Комиссия, в установленному законом порядке, может дать свое разрешение», – отметил он.
Артак Шабоян сказал, что согласно данным международных экспертов, за последние 10-20 лет во всем мире зафиксировано только 4 случая демпинга, один из которых имел место в сфере производства бумаги, когда один из хозяйствующих субъектов искусственно понизил цены на свою продукцию на 70% ниже ее себестоимости.
Председатель ГКЗЭК сообщил, что мониторинг конъюнктуры рынка показал, что 6 хозяйствующих субъекта по производству и реализации яиц занимают 90% рынка – «Ереванская птицеводческая фабрика», «Лусакертская племенная птицеводческая фабрика», «Арзнийская Племенная ПСС», «Племенная птицеводческая фабрика Аракс» и «Зангап». В связи с этим он добавил, что компании «Племенная птицеводческая фабрика Аракс» и «Ереванская птицеводческая фабрика», большая доля акций которых принадлежит одному владельцу, были признаны со стороны Комиссии доминантами на рынке яиц с общей долей в 29,16%.
Более того, Артак Шабоян сообщил, что вышеуказанные 6 хозяйствующих субъектов должны будут выплатить штраф в размере 500 тыс. драмов каждая из-за отсутствия на яйцах срока годности. «Это рассматривается как проявление недобросовестной конкуренции, поскольку нарушаются прав потребителей», – подчеркнул председатель ГКЗЭК. В этом контексте он отметил, что для армянских производителей яиц это будет уроком, который заставит их лучше изучать рынок сбыта.