28 July 2010 - 12:39 AMT
Կոմերցբանկը հուլիսի 27-ին «Ամերիբանկ» ՓԲԸ-ին շնորհեց միջազգային գործարքների իրականացման «Որակի գերազանցության» մրցանակը 2009թ. արդյունքների համաձայն: Պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ Ամերիաբանկի գլխմասում հուլիսի 27-ին: Արարողությանը մասնակցում էին Կոմերցբանկի Հաճախորդների հետ փոխհարաբերությունների գծով գործադիր տնօրեն Աքսել Բոմերշեյմը և Ամերիաբանկի գործադիր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Յուրաքանչյուր տարի Կոմերցբանկն այս մրցանակը շնորհում է աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվող լավագույն գործընկեր բանկերին` որպես հատուկ մրցանակ տվյալ բանկերի կողմից միջազգային գործարքների քանակական և որակական ամենաբարձր չափանիշների ապահովման համար:
«Ամերիաբանկը միակն է ՀՀ բանկային համակարգում, որին 2009թ. իրականացված միջազգային գործարքների համար Կոմերցբանկը շնորհեց այս մրցանակը»,- նշվում է բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Ամերիաբանկը, համագործակցելով թղթակից բանկերի հետ, բոլոր միջազգային փոխանցումները իրականացնում է STP (Straight Through Processing)` փոխանցումների տվյալների ուղղակի և անընդհատ մշակման միջոցով, այսինքն` բոլոր փոխանցումները կատարվում են ավտոմատ կերպով` բացառելով մարդկային միջամտության գործոնը, áñÇ Ñ»ï¨³Ýùáíապահովվում է փոխանցման իրականացման մաքսիմալ արագությունÁ: STP-ի օգտագործման մակարդակը որոշելու համար միջազգային պրակտիկայում օգտագործվում է հատուկ STP ցուցանիշ, որը ցույց է տալիս ավտոմատ կերպով մշակվող տվյալների հարաբերակցությունը մուտքագրված տվյալների ընդհանուր ծավալին:
2009թ. ընթացքում Ամերիաբանկի` հաճախորդների համար կատարված միջազգային փոխանցումների գծով STP ցուցանիշը կազմել է 99.59%: Նշենք նաև, 2009թ. Ամերիաբանկը գրանցել է միջազգային փոխանցումների բացառիկ աճ` 49.82% 2008 թ-ի նկատմամբ: 2010թ. առաջին կիսամյակի արդյունքների համաձայն այդ աճը շարունակվում է` կազմելով 59.9% 2009թ. առաջին կիսամյակի համեմատությամբ:

27 июля ЗАО «Америабанк» получил премию «Превосходство качества» (Еxcellence for Quality) от Commerzbank AG по итогам 2009 года. Официальная церемония вручения премии прошла в головном офисе ЗАО «Америабанк», в которой принимали участие исполнительный директор по линии сношения с клиентами Commerzbank AG Аксел Бомершейм и председатель директората -генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
Каждый год Commerzbank AG вручает эту премию банкам – партнерам из разных стран в качестве особой премии за обеспечение качественных и количественных сделок, соответствующих наивысшим международным стандартам. «Америабанк стала единственным банком Армении, который удостоился этой премии за осуществление международных сделок в 2009 году», – отмечается в сообщении пресс-службы банка.
Сотрудничая со своими партнерами, Америабанк осуществляет все международные переводы на основе принципов сквозной обработки информации STP (Straight Through Processing), что предполагает автоматический перевод, исключающий человеческий фактор.
В 2009 году показатель STP по линии международных переводов для клиентов банка составил 99,59%. Более того, в прошлом году в банке зафиксирован рост международных переводов на 49,82% по сравнению с 2008 годом. По итогам первого квартала 2010 года этот рост составил 59,9% по сравнению с аналогичным периодом 2009 года.