28 July 2010 - 14:10 AMT
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանի կարգադրությամբ հուլիսի 29-ին Նովոռոսիյսկ կժամանեն Հարավային դաշնային շրջանում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոս Արարատ Գոմցյանը և Կրասնոդարի շրջանի հայ համայնքի նախագահ Ռազմիկ Գևորգյանը: Այնտեղ նրանք կհանդիպեն համապատասխան քաղաքային կառույցների ղեկավարների հետ` վանդալիզմի այդ ակտի առնչությամբ մեր վերաբերմունքը շարադրելու նպատակով, ինչպես նաև հարկ եղած դեպքում տեղի հայ համայնքին անհրաժեշտ օգնություն կցուցաբերեն, հաղորդում է Մոսկվայում Հայաստանի դեսպանատան մամլո ծառայությունը:
Բացի վերը շարադրվածից, ավելի վաղ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատան կողմից նախաձեռնված միջոցների` ՌԴ ԱԳՆ հղված դիտողության, շրջանի նահանգապետ Ալեքսանդր Տկաչևին դեսպանի ուղղված նամակի արդյունքում այսօր Նովոռոսիյսկի քաղաքային իշխանությունները հայտարարություն են տարածել: Այդ հայտարարության մեջ հաղորդագրություն էր պարունակվում այն մասին, որ մի քանի օրվա ընթացքում բոլոր տապանաքարերը քաղաքային բյուջեի միջոցների հաշվին կվերականգնվեն իրենց նախկին տեսքով, իսկ հուլիսի 29-ին ծրագրվում է շրջանի ուժային կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ խորհրդակցություն հրավիրել մեղավորների շուտափույթ հայտնաբերման համար:
Հուլիսի 23-ի լույս 24-ի գիշերը Նովոռոսիյսկի «Լույս» հայկական մշակութային ընկերությունից ստացված տեղեկությունների համաձայն, երեք քաղաքային գերեզմանատների գերեզմանների տապանաքարեր պղծվել են: Կաբախախի գերեզմանատանը պղծվել է 24 տապանաքար (հիմնականում հայկական), Մեֆոդիևյան գերեզմատանը` 11 (հիմնականում ռուսական) և Կենտրոնական գերեզմանատանը` 5 տապանաքար (ռուսական):

28 July 2010 - 14:10 AMT
По поручению посла РА в РФ Олега Есаяна 29 июля в Новороссийск прибудут Генеральный консул РА в Южном федеральном округе Арарат Гомцян и председатель армянской общины Краснодарского края Размик Геворкян. Там они встретятся с руководителями соответствующих городских структур с целью доведения нашего отношения, по данному акту вандализма, а также, в случае необходимости, будет оказана необходимая помощь местной армянской общине, сообщает пресс-служба посольства Армении в Москве.
Кроме вышеизложенного, в результате предпринятых ранее посольством РА в РФ мерам: нота, направленная в МИД РФ, письмо посла губернатору края Александру Ткачеву, сегодня городскими властями Новороссийска было распространено заявление, в котором содержалось сообщение о том, что в течение нескольких дней все надгробные памятники будут восстановлены в их прежнем виде за счет средств городского бюджета, а 29-го июля запланировано совещание с участием руководителей силовых структур края для скорейшего выявления виновных.
В ночь с 23 на 24 июля по данным, полученным в Новороссийском обществе армянской культуры «Луйс», произошло массовое разрушение могил на трех городских кладбищах. На кладбище Кабахаха разрушено 24 надгробия (в основном армянские), на Мефодиевском – 11 надгробий (в основном русские) и на Центральном кладбище – 5 надгробий (русские).