31 July 2010 - 07:57 AMT
Երկաթուղայինների մասնագիտական տոնի նախօրեին տեղի ունեցավ «Արտաշատ» կայարանի բացման պաշտոնական արարողությունը: «Այսօր մենք բացում ենք տրանսպորտային հանգույց: Սա ՀՀ առաջին տրանսպորտային հանգույցն է, որտեղ կմիանան ավտոտրանպորտն (ավտոբուսներ և երթուղային տաքսիներ) ու էլեկտրագնացքներ»,-հուլիսի 31-ին Արտաշատում հայտարարել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խակովը: Ըստ նրա, արդեն պայմանավորվածություն կա տեղի ղեկավարության հետ, որ սեպտեմբերից նորոգված կայարանի մոտ կանգառ կունենան երթուղային տաքսիներն ու ավտոբուսները, որտեղից ուղևորները երկաթուղով կկարողանան մեկնել Երևան: Անդրադառնալով երթևեկության տևողությանը, նա նշեց, որ օգոստոսի 1-ից ուղևորությունը կտևի 32 րոպե, իսկ որոշ աշխատանքներից հետո այն կկրճատվի 8 րոպեով:
Մարատ Խակովը հավելեց, որ Երևան-Արտաշատ արագընթաց երթևեկության համար կառուցվել է 8 երկաթուղային անցում: «Ինչ վերաբերում է արժեքին, ապա այն կազմում է 150 դրամ, ընդ որում, ավտոբուսների ու երթուղայինների դեպքում արժեքը 200-250 դրամ է, ավելին զեղջեր կլինեն ուսանողների համար` տոմսի արժեքի 50 տոկոսի չափով:
Այսօրվա միջոցառումների շրջանակներում պարգևատրվեցին ընկերությունների աշխատակիցները, մրցանակներ ստացան նաև փոքրիկ երկաթուղայինները` ՀԿԵՈւ աշխատակիցների երեխաներն ու հարազատները, իսկ վետերանների համար տոնական համերգ էր կազմակերպվել Երևանի երկաթուղային կայարանի շենքում:

31 July 2010 - 07:57 AMT
Накануне профессионального праздника железнодорожников состоялась официальная церемония открытия станции «Атрашат». «Сегодня мы презентуем транспортный узел. Это так называемый первый транспортный узел в РА, когда будет объединение автомобильного транспорта (автобусов и маршрутных такси) – и электропоездов», – сказал 31 июля в Арташате журналистам первый заместитель генерального директора ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Марат Хаков. По его словам, уже есть договоренность с областной администрацией относительно того, что к отремонтированной в этом году станции с сентября будут подъезжать маршрутные такси или автобусы, откуда по железной дороге пассажиры будут направляться в Ереван. Касаясь времени движения тактового поезда, замгендиректора отметил, что начиная с 1 августа время движения составит 32 минуты, а при выполнения определенных работ это время будет сокращено еще на 8 минут.
Марат Хаков добавил, что для обеспечения скоростного движения на пути Ереван-Арташат построено 8 железнодорожных переездов. «Это охраняемые переезды, которые будут служить сокращению дорожно-транспортных происшествий», – подчеркнул он. Что же касается стоимости переезда, то она составит 150 драмов, при том, что для автобусов и маршрутных такси это цена составляет 200-250 драмов, более того сохраняется скидки для студентов (50% от стоимости билета).
В рамках сегодняшних мероприятия были награждены сотрудники компании, призы получили и маленькие железнодорожники – дети и родственники сотрудников ЮКЖД, а для ветеранов был организован праздничный концерт в здании Ереванского железнодорожного вокзала.