«Շենգավիթի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված գտածոները բազմաթիվ բացահայտումների հնարավորություն տվեցին մեզ, որոնց մասին մենք կասկածներ չունեինք», – ասել է Հայաստանի պատմամշակութային գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն Հակոբ Սիմոնյանը` Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերի համաձայն, այդ տեղանքում հայտնաբերվել է նետի 33 ծայրակալ, ինչը հերքում է այն կարծիքը, ըստ որի Շենգավիթի բնակիչները խաղաղասեր են եղել: Մյուս կողմից` դա վկայում է այն մասին, որ նրանք պաշտպանել են իրենց քաղաքը թշնամու հարձակումներից: Ենթադրություն կա նաև, որ քաղաքը պարսպով շրջապատված է եղել:
«Հայտնաբերվել է նաև տղամարդու երկու արձան: Մինչ այդ հայտնաբերվել էր միայն մեկ այդպիսի արձանիկ: Վերջին գտածոն ստիպում է սրբագրել այն պատկերացումը, ըստ որի Շենգավիթում վաղ բրոնզե դարում մայրիշխանություն է տիրել», – ընդգծել է Հակոբ Սիմոնյանը: Նա նշել է, որ այդտեղ հայտնաբերվել է նաև ձիու արձանիկ, ինչն էլ վկայում է, որ Հայաստանն առաջիններից էր, որտեղ ձիաբուծությամբ են զբաղվել և ընտելացրել են ձիերին:
Նա ավելացրել է, որ գիտնականների հաշվարկների համաձայն, քաղաքում եղել է մոտ 1000 տուն, որոնցից յուրաքանչյուրը հաշվարկված է եղել, միջին հաշվով, 10 մարդու համար: Սրանից հետևում է, որ քաղաքում բնակվել է 5-10 հազ. մարդ, ինչն այն ժամանակների չափանիշներով համարվում է շատ մեծ ազգաբնակչություն:
«2012 թ. լույս է տեսնելու Շենգավիթի պեղումների մասին կատալոգ, որը պետք է դառնա հայկական զբոսաշրջության մարգարիտը: Կատալոգը լինելու է հայերեն և անգլերեն լեզուներով», – նշել է ԱՄՆ Փենսիլվանիայի Ուայդների համալսարանի մարդաբանության ամբիոնի վարիչ, արշավախմբի ամերիկյան կողմի ղեկավար Միթչել Ռոթմանը:

3 August 2010 - 14:08 AMT
“Находки при раскопках Шенгавитского поселения позволили нам сделать множество открытий, о которых мы даже не подозревали”,- сообщил директор Историко-культурного научно-исследовательского центра Армении Акоп Симонян на пресс-конференции в Ереване. По его словам, в этой местности было обнаружено 33 наконечника стрел, что опровергает мнение о том, что жители Шенгавита были миролюбивыми. С другой стороны это свидетельствует о том, что им приходилось защищать свой город от вражеских нападений. Также предполагается, что город был окружен крепостью.
“Были также обнаружены две статуэтки мужчин. До этого была обнаружена только одна такая статуэтка. Последняя находка заставляет корректировать представление о матриархальном строе в раннем бронзовом веке в Шенгавите”,- подчеркнул Акоп Симонян. Он отметил также, что в этой местности была обнаружена статуэтка лошади, что свидетельствует о том, что Армения является одной из первых стран, в которых приручили лошадь. Он добавил также, что по примерным расчетам ученых в городе было около 1000 домов, каждая из которых в серднем была рассчитана на 10 человек. Это говорит о том, что в городе в это время проживало от 5-и до 10-и тыс. человек, что по меркам того времени является огромным населением.
“В 2012 году будет выпущен каталог раскопок Шенгавитского поселения, который должен стать жемчужиной армянских туристических центров. Каталог будет на армянском и английском языках”,- отметил заведующий кафедрой антропологии Университета Уайднера (Пенсильвания, США) Митчел Ротман.
“Мы видим большой прогресс в процессе раскопок. Эти раскопки помогут сделать историю Армении более доступной для широких масс и для историков”,- отметил Акоп Симонян.