12 August 2010 - 09:24 AMT
«Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղի անվանի մասնակիցներից մեկը` Ռովշան Ասկերովը, բացահայտ հակասեմիտիզմ է ցուցաբերում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հրեական համայնքի (ՀՀՀ) ղեկավար Ռիմմա Վարժապետյանը: Միաժամանակ նա նշել է, որ ՀՀՀ-ն կասկածի տակ է դնում Ասկերովի պրոֆեսիոնալ գործունեությունը: Նա նաև զարմացել է, թե ինչպես կարող է նման մարդը լինել «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» թիմի անդամ և ելույթ ունենալ Ռուսաստանի Հանրային հեռուստաալիքի եթերում:
Վարժապետյանը նաև հաղորդեց, որ շուտով հրապարակվելու է համայնքի և հրեական կազմակերպությունների բաց նամակն` ուղղված Առաջին ալիքի ղեկավարությանը` խնդրելով ուշադրություն դարձնել այդ հանգամանքին: «Ասկերովը բլոգերում լիովին հերքում է Հոլոքոսթը, ընդ որում հիշատակվում է նաև Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է Վարժապետյանը և հավելել, որ Ռովշան Ասկերովը կարծում է, որ Հոլոքոսթը և Հայոց ցեղասպանությունը մեծ PR ակցիաներ են: Նրա խոսքերով, հենց այդ պատճառով ՀՀՀ-ն որոշել է դրա վրա հրավիրել հասարակության ուշադրությունը և հարցականի տակ դնել նրա մասնակցությունը «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղին, ինչպես նաև նրա հետագա ներկայությունն այդ ալիքում:
Ռովշան Ասկերովը «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» խաղի հեռուստատեսային տարբերակի գիտակներից է, ինչպես նաև «Սպորտ-էքսպրես» թերթի նախկին սպորտային մեկնաբան: Հայտնի է իր նյարդային և ոչ ադեկվատ վարքով և անժամկետ որակազրկվել է «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» Ակումբների մոսկովյան ասոցիացիայի կողմից անպատշաճ վարքի պատճառով: Նաև միակ խաղացողն է «Աթենք» թիմի բազմամյա պատմության մեջ, որի հրավերը սխալ է համարվել (մի քանի ամիս անց դուրս է հանվել թիմից):

12 August 2010 - 09:24 AMT
Один из известных участников игры “Что?Где?Когда?”Ровшан Аскеров проявляет открытый антисемитизм. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила председатель Еврейской общины Армении (ЕОА) Римма Варжапетян. При этом она отмерила, что ЕОА ставит под сомнение профессиональную пригодность Аскерова. Она также выразила удивление по поводу того как такой человек может быть членом команды “Что?Где?Когда?” и выступать в эфире Первого канала.
Варжапетян также сообщила, что в скором времени будет обнародовано открытое письмо общины и крупнейших еврейских организаций к руководству канала с просьбой обратить на это внимание. “Аскеров в блогах полностью отрицает Холокост, причем упоминается также и Геноцид армян”, – сказала Римма Варжапетян, добавив, что Ровшан Аскеров считает, что и Холокост и Геноцид армян – это большая PR- акция. По ее словам, именно по этой причине ЕОА решила обратить на это внимание общественности и поставить под вопрос его участие в игре “Что?Где?Когда?”, а также его дальнейшее присутствие на Первом канале.
Ровшан Аскеров является знатоком телевизионного варианта игры «Что? Где? Когда?», а также бывшим спортивным обозревателем газеты «Спорт-Экспресс». Известный своим нервозным и зачастую неадекватным поведением в прямом эфире знаток, был бессрочно дисквалифицирован Московской Ассоциацией Клубов «Что? Где? Когда?» за неспортивное поведение. Также является единственным игроком, за всю многолетнюю историю команды «Афина», приглашение которого было признано ошибочным (исключен из команды через несколько месяцев).