19 August 2010 - 14:26 AMT
Օգոստոսի 19-ին Ռուսաստանի Նիժնի Նովգորոդի մարզում ԱԻՆ ԳՎ հանդիսությունների դահլիճում կայացավ Հայաստանի Արտակարգ իրավիճակների նախարարության` Նիժնի Նովգորոդի մարզի անտառային հրդեհների դեմ պայքարին մասնակցած 28 հրշեջների պարգևատրման արարողությունը: Հայ հրշեջներին շնորհվել են Ռուսաստանի ԱԻՆ «Հանուն փրկության համագործակցության համար» և «ԱԻ հետևանքների լիկվիդացման գործում աչքի ընկնելու համար» մեդալներ և արժեքավոր նվերներ: Արարողությանը մասնակցում էին փոխնահանգապետ Վլադիմիր Իվանովը և Նիժնի Նովգորոդի մարզում Ռուսաստանի ԱԻՆ ԳՎ պետ Ալեքսեյ Շիկանովը:
«Օգոստոսի 6-ից սկսած Հայաստանից ժամանած հրշեջները հանգցնում էին հրդեհները Մորդովիա հանրապետության անտառներում, իսկ օգոստոսի 12-ից հրդեհից պաշտպանում Պերվոմայի շրջանի բնակավայրերը: Նրանց ջանքերի շնորհիվ Ստեկլյաննի և Լեսոզավոդ բնակավայրերի բնակիչներն այժմ կարող են առանց վախի ու տագնապի նայել շրջակա անտառին: Ունիկալ տեխնիկան, որով աշխատում էին հայ հրշեջները` 10 տոննա ջուր հրդեհի վայր հասցնելու ընդունակ ավտոմեքենաներն անփոխարինելի էին անտառային հրդեհների շիջման ժամանակ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ, հաղորդում է Վրեմյա. Նովոստին:

19 August 2010 - 14:26 AMT
19 августа в актовом зале ГУ МЧС России по Нижегородской области состоялась церемония награждения 28 пожарных Министерства по чрезвычайным ситуациям Армении, принимавших участие в тушении лесных пожаров в Нижегородской области
Армянским пожарным будут вручены медали МЧС России «За содружество во имя спасения» и «За отличие в ликвидации последствий ЧС», а также ценные подарки. В церемонии приняли участие Вице-губернатор Владимир Иванов и начальник ГУ МЧС России по Нижегородской области Алексей Шиканов.
«С 6 августа пожарные из Армении тушили леса в республике Мордовия, а с 12 августа — защищали от огня населенные пункты в Первомайском районе. Благодаря их усилиям жители поселков Стеклянный и Лесозавод могут теперь без страха и тревоги смотреть на лес вокруг. Уникальная техника, на которой работали армянские пожарные — автомобили, способные доставлять к месту пожара 10 тонн воды — были незаменимы при тушении лесных пожаров», — говорится в сообщении, сообщает Время: Новости.