24 August 2010 - 12:32 AMT
2010թ. երկրորդ եռամսյակում առևտրային բանկերի և դրամական փոխանցում իրականացնող կազմակերպությունների միջոցով ֆիզիկական անձանց ուղղված դրամական ստացումները նախորդ տարվա երկրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 8.3 տոկոսով և կազմել 136 մլրդ դրամ, իսկ արտասահման կատարված փոխանցումների ծավալը ավելացել է 36 տոկոսով և կազմել 65 մլրդ դրամ: Արդյունքում ֆիզիկական անձանց ուղղված դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը կազմել է 71 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա երկրորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է 6 մլրդ դրամով:
2010թ. երկրորդ եռամսյակի ընթացքում դրամական փոխանցումների իրականացման համակարգերին մասնակից առևտրային բանկերի միջոցով Հայաստանի Հանրապետություն փոխանցումների ծավալը կազմել է 97 մլրդ դրամ (քանակըª 459575), որը 8 անգամ գերազանցել է արտասահման կատարված փոխանցումների ծավալը: Նշված համակարգերով ստացված միջոցների ծավալը նախորդ տարվա երկրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 13.5 մլրդ դրամով: Միջազգային դրամական փոխանցումների համակարգերով Հայաստանի Հանրապետություն կատարված մեկ փոխանցման միջին ծավալը կազմել է 212 հազ. դրամ. 2009թ. երկրորդ եռամսյակի համեմատ նվազել է 7 հազ. դրամով:
ՀՀ առևտրային բանկերի թղթակցային հաշիվներով իրականացված փոխանցումներում ֆիզիկական անձանց ուղղված վճարումները կազմել են մոտ 37 մլրդ դրամ. նախորդ տարվա երկրորդ եռամսյակի համեմատ նվազել են 7.8 տոկոսով (3 մլրդ դրամով), իսկ մեկ վճարման միջինը կազմել է 1.8 մլն դրամ, որը գրեթե պահպանվել է նույն մակարադակում: Միաժամանակ, բանկերի թղթակցային հաշիվներով ֆիզիկական անձանց փոխանցումները արտասահման կազմել են 53 մլրդ դրամ. նախորդ տարվա երկրորդ եռամսյակի համեմատ ավելացել է 39 տոկոսով (15 մլրդ դրամով):
ՀՀ առևտրային բանկերի թղթակցային հաշիվներով (SWIFT-ի, տելեքսի, ֆաքսի միջոցով) Հայաս¬տանի Հանրապետություն կատարված համախառն փոխանցումների ծավալը 2010թ. երկրորդ եռամսյակի ընթացքում կազմել է 757 մլրդ դրամ, իսկ քանակը` 40596 փոխանցում: Մեկ փոխանցման միջին ծավալը կազմել է 18.6 մլն դրամ. նախորդ տարվա նույն եռամսյակի համեմատ ավելացել է 56 տոկոսով, հաղորդում է ԿԲ մամլո ծառայությունը:

24 August 2010 - 12:32 AMT
Во втором квартале 2010 года объем денежных переводов, полученных физическими лицами в коммерческих банках и организациях, осуществляющих переводы, по сравнению с аналогичным периодом 2009 года увеличился на 8,3% и составил 136 млрд. драмов. Как сообщает пресс-служба ЦБ, при этом, объем отправленных из Армении переводов увеличился на 36% и составил 65 млрд. драмов. В результате чистый приток денежных средств в страну составил 71 млрд. драмов, что меньше показателя второго квартала 2009 года на 6 млрд. драмов.
Во втором квартале 2010 года через системы денежных переводов комбанков Армении в страну было переведено 97 млрд. драмов (количество переводов – 459575), что в 8 раз превышает показатель объема переводов из Армении за рубеж. Объем поступивших средств по указанным системам превысил показатель прошлого года на 13,5 млрд. драмов.
Посредствам международных систем денежных переводов средний объем одного перевода составил 212 тыс. драмов.
В то же время, объем переводов на корреспондентские счета комбанков на имя физических лиц составил 37 млрд. драмов, сократившись по сравнению с показателем второго квартала 2009 года на 7,8%, а средний объем одного перевода составил 1,8 млн. драмов. При этом, объем переводов физических лиц из Армении в другие страны через корсчета комбанков увеличился во втором квартале текущего года на 39%, составив 53 млрд. драмов.
Через корреспондентские счета (SWIFT, телекс, факс) комбанков Армении в страну в апреле-июне 2010 года было переведено 757 млрд. драмов, а количество составило – 40596 переводов. Средний объем одного перевода составил 18,6 млн. драмов, что больше показателя аналогичного периода прошлого года на 56%.