Երևանի առևտրային կետերում ՀՀ ՏՄՊՊՀ աշխատակիցների կատարած դիտանցումների արդյունքում օգոստոսին արձանագրվել են ձեթի իրացման գների փոփոխություններ:
Դրանց պատճառների ուսումնասիրության նպատակով Հանձնաժողովը որոշում է կայացրել դիմել նշված ապրանքային շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող «Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ-ին` տեղեկատվություն ներկայացնելու իրացման ծավալների ու գների փոփոխության պատճառների և հիմնավորումների վերաբերյալ:
Իրացման ծավալների և գների փոփոխության պատճառների ու հիմնավորումների վերաբերյալ տեղեկատվություն ներկայացնելու համար հանձնաժողովը որոշել է դիմել նաեւ մայրական կաթի փոխարինիչների, մանկական խյուսերի (պյուրե), շիլաների, մանկական հյութերի, ինչպես նաև «Ամրան, ամրալար» շուկայում գործող տնտեսվարող սուբյեկտներին, մասնավորապես` «Ալեքս Գրիգ», «Նատալի Ֆարմ», «Բեյբի Սիմ», «Սլավեքս», «Նյուֆորս», «Միկմետալ», «Եվրոպա», «Գեոսթիլ Արմենիա», «Մետեքս» ընկերություններին, որոնք գերիշխող դիրք են գրավում նշված ապրանքային շուկաներում:
Այլ որոշումներով հանձնաժողովը որոշում է կայացրել պատասխանատվության միջոցներ կիրառել մանկական սնունդ, երեսպատման սալիկներ ներկրող եւ իրացնող, կաթնամթերքի շրջանառության ոլորտում եւ «Հավի ձու կճեպով» շուկայում գործող մի շարք տնտեսվարողների նկատմամբ, որոնք ՏՄՊՊՀ ուսումնասիրությունների շրջանակներում պահանջված տեղեկատվությունը ներկայացրել են ուշացումով կամ ընդհանրապես չեն ներկայացրել: Պատասխանատվության է ենթարկվել 15 սուբյեկտ:

24 August 2010 - 14:21 AMT
По результатам мониторинга, проведенного сотрудниками Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении в торговых центрах Еревана, были зафиксированы изменения цен на реализацию растительного масла.
Как отмечается в сообщении пресс-служба ГКЗЭК, антимонопольный орган принял решение обратиться к занимающей на данном товарном рынке доминирующее положение ООО «Алекс Григ» с предложением о предоставлении информации об объемах реализации и причинах и обоснованиях изменения цен.
С целью предоставления информации об объемах реализации и причинах и обоснованиях изменения цен обращения также направлены хозяйственным субъектам, действующим на рынках заменителя материнского молока, детского пюре, каши, детских соков, а также каркасов и арматуры, в частности к компаниям «Алекс Григ», «Натали Фарм», «Бейби Сим», «Славекс», «Ньюфорс», «Микметал», «Европа», «Геостил Армения», «Метекс», занимающих доминирующее положение на этих рынках.
Помимо этого на своем заседании ГКЗЭК приняла решение применить меры ответственности к ряду компаний, осуществляющих импорт и реализацию детского питания, облицовочных плит, а также действующих в сфере оборота молочных изделий и на товарном рынке «Куриные яйца со скорлупой», которые представили информацию в рамках исследования ГКЗЭК с опозданием или не представили информацию вовсе. К ответственности были привлечены 15 хозсубъектов.