Դոնի Ռոստովում սահմանափակ տպաքանակով լույս է տեսել Անիի, Դոնի և Ղրիմի հայերի մասին նոր հրատարակությունը: Վետերան, ուսուցիչ, հետազոտող Անդրանիկ Մալխասյանի և նրա կնոջ կենսաթոշակը բավարարեց միայն 500 նմուշի տպագրության համար:
Հրատարակության հեղինակ Անդրանիկ Մալխասյանը փաստեր է հավաքել Անիի ողբերգական ճակատագրի մասին: Ըստ հեղինակի, այսօրվա դրությամբ դա հայերի վերաբնակեցման վերաբերյալ ամենաամբողջական հետազոտությունն է:
«Կա լեզու` կա ժողովուրդ: Չկա լեզու` չկա ժողովուրդ»-իմ բոլոր գրքերը սկսվում են այս արտահայտությունից: Այս գրքի վրա ես աշխատել եմ 3 տարի»,-պարզաբանել է պատմաբան, ՌԽՍԴՀ վաստակավոր ուսուցիչ Ա.Մալխասյանը:
1960-ականներին Անդրանիկ Մալխասյանը «Դոն-ՏՌ» հեռուստատեսությունում վարել է «խոսում ենք հայերեն» հաղորդումը, որը միակն էր երկրում, հայտնում է «Երկրամասը»:

31 August 2010 - 12:56 AMT
Новое издание об истории армян Ани, Дона и Крыма издано ограниченным тиражом в Ростове-на-Дону. Пенсий ветерана, педагога, исследователя Андраника Малхасяна и его жены хватило только на 500 экземпляров. Автор издания, Андраник Малхасян, собрал факты о трагической судьбе города Ани – бывшей столицы армянского царства. Эта книга на сегодняшний день – самое полное, по словам автора, исследование проблемы переселения армян. Но с выпуском работы ему никто не помогал. И тогда Андраник Малхасян стал складывать пенсию свою к пенсии жены.
“Есть язык – есть народ. Нет языка – нет народа” – все мои книги начинаются с этого высказывания. Над этой книгой я работал три года. А спонсоры, затраченные силы трудом не считают. Они считают только стоимость – во что это обходится”, – пояснил историк, заслуженный учитель РСФСР Андраник Малхасян.
В 1960-х годах историк и учитель вел на телевидении “Дон-ТР” передачу “говорим по-армянски”. И она была единственной в стране, сообщает Еркрамас.