31 August 2010 - 13:12 AMT
Օգոստոսի 31-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը անձամբ է ոսկե մեդալներ հանձնել դպրոցների շրջանավարտներին, ինչպես նաև պարգևներ` «Կենգուրու» մաթեմատիկական մրցույթի հաղթողներին: Բացի այդ, դպրոցականները նախագահին իրենց հետաքրքրող հարցերը տալու եզակի հնարավորություն են ստացել:
Նախագահը հետաքրքրվել է, թե ինչպես են երեխաները պատկերացնում Հայաստանի ապագան: «Ես կցանկանայի, որ Հայաստանում խաղաղություն տիրի, իսկ հայկական դպրոցներում սովորեն մեզ նման լավ երեխաներ»,-ասել է Ոսկետապ գյուղի երրորդ դասարանի աշակերտուհին: Նրա հետ համաձայնվել է ներկաների մեծամասնությունը:
Նախագահին ուղղված հարցերը վերաբերում էին ինչպես անձամբ իրեն, այնպես էլ կրթության, գիտության ու այլ ոլորտներն:
Պատասխանելով հարցերին` Սերժ Սարգսյանը առանձնացրեց 3 հիմնական հատկություն, որը պետք է ունենա նախագահը: «Նախագահը պետք է բազմաթիվ դրական հատկություններ ունենա, հետևի բազում սկզբունքների, սակայն առաջին հերթին, նա պետք է սիրի իր ժողովրդին ու իր հայրենիքը: Յուրաքանչյուր նախագահ, նաև պետք է ոչ թե խոսքով, այլ գործով հասարակության շահերը վեր դասի անձնականից»:
Դպրոցում և համալսարանում իր նախընտրած առարկաները Սերժ Սարգսյանն անվանել է պատմությունն ու հայոց լեզուն: Անդրադառնալով իր նախասիրություններին գրականության և երաժշտության մեջ` նախագահը նշել է, որ երբեմն վերընթերցում է հայ դասականներին, ընթերցում է ժամանակակից հեղինակների գործեր: «Երաժշտությունն ունի նաև մեկ դրական առանձնահատկություն. Այն կարելի է լսել նաև այլ գործերով զբաղվելիս: Ես շատ եմ սիրում հայ ժողովրդական երաժշտությունը, Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները, լսում եմ Ռոբերտ Ամիրխանյանի երգերը, հայ դասական երաժշտություն»,-նշել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը մի փոքր շփոթվեց, երբ նրան հարցրեցինի, թե ինչ երազանք նա ունի, որը կապված չէ պետության հետ: « Հայաստանի նախագահը սովորական մարդ է սովորական երազանքներով, սակայն հիմա դժվարանում եմ ասել, թե ինչի մասին եմ երազում: Ես կմտածեմ և ավելի ուշ կհայտնեմ»:

31 August 2010 - 13:12 AMT
31 августа президент Армении Серж Саргсян лично вручил золотые медали выпускникам армянских школ, а также награды за победу в математическом конкурсе “Кенгуру”- 2010. Кроме того школьникам была предоставлена уникальная возможность задать интересующие вопросы лично президенту в его резиденции.
Президент поинтересовался у детей, какой бы они хотели видеть Армению в будущем. “Я хотела бы, чтобы в Армении царил мир, а в армянских школах учились бы такие же хорошие дети, как мы”,- отметила ученица третьего класса школы села Воскетап. С ней согласилось большинство присутствующих школьников.
Вопросы, направленные президенту, касались как его лично, так и проблем в области образования, науки и других сфер.
Отвечая на них, Серж Саргсян вывел 3 главных качества, которыми должен обладать каждый президент. “Каждый президент должен обладать множеством положительных качеств, следовать многим принципам, но в первую очередь, он должен любить свою страну и свой народ. Также каждый президент, не на словах, а на деле должен ставить интересы общества выше всего”.
Своими любимыми предметами в школе и университете Серж Саргсян назвал историю и армянский язык. Говоря же о своих предпочтениях в музыке и литературе, президент отметил, что временами перечитывает армянскую классику, читает произведения современных авторов. “Музыка же имеет одну положительную особенность: ее можно слушать во время других дел. Я очень люблю армянскую народную музыку, творчество Арно Бабаджаняна, часто слушаю песни Роберта Амирханяна, люблю армянскую классическую музыку”,- отметил Серж Саргсян.
Президент немного растерялся от вопроса, какая у него мечта, не связанная с государством. “Президент Армении – обычный человек с обычными мечтами, но мне трудно сказать, о чем я мечтаю. Я подумаю и сообщу позже”.