1 September 2010 - 10:05 AMT
Հայաստանի միգրացիայի պետական կարգավորման քաղաքականության նախագիծը սեպտեմբերին կներկայացվի կառավարությանը
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարին կից կոլեգիայի այսօրվա նիստում ՏԿՆ միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության միգրացիայի պետական կարգավորման քաղաքականության հայեցակարգի նախագիծը: Փաստաթուղթն անդրադառնում է ՀՀ միգրացիոն իրավիճակին, միգրացիայի պետական կարգավորման քաղաքականության նպատակին ու սկզբունքներին, միգրացիայի պետական կարգավորման քաղաքականության հիմնախնդիրներին, դրանց լուծման հիմնորոշ ուղղություններին: ՀՀ կառավարության գործունեության ծրագրի համաձայն` փաստաթուղթը դեկտեմբերին պետք է ներկայացվի կառավարություն: Գ. Եգանյանը տեղեկացրեց նաև, որ նախագիծը փորձաքննության կենթարկվի միգրացիայի ոլորտում Եվրամիության ընդունված չափորոշիչներին համապատասխանության տեսակետից: Այս նպատակով կհրավիրվի միջազգային փորձագետ` Եվրամիության TAIEX ծրագրի շրջանակում:
Փաստաթուղթն ընդունվեց ի գիտություն և որոշվեց ուղարկել շահագրգիռ կազմակերպություններին` առաջարկություններ ստանալու համար:
ՀՀ ՏԿՆ աշխատակազմի տեղական ինքնակառավարման վարչության պետ Աշոտ Գիլոյանը ներկայացրեց ՀՀ բազմաբնակարանային ֆոնդի կառավարման և շահագործման ոլորտի բարեփոխումների 5-ամյա ծրագրի մշակման նպատակով նախատեսվող աշխատանքները:
Բարեփոխումների ծրագրի մշակման նպատակով ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ: Նախատեսվում է ծրագրի նախագիծը ՀՀ կառավարության քննարկմանը ներկայացնել 6 ամիս հետո: Բարեփոխումների ծրագրի մշակման համար աշխատանքային խումբը կհիմնվի արդեն առկա մի շարք փաստաթղթերի վրա, այդ թվում` ՀԲ-ի անկախ փորձագետի կողմից ՀՀ կառավարությանը ներկայացված «Հայաստան. Բազմաբնակարանային բնակելի ֆոնդի վերանորոգումը և պաշտպանությունը» առաջարկությունների փաթեթի վրա:
Նշվեց, որ փոխվարչապետի ղեկավարած աշխատանքային խումբը պատրաստ է քննարկել ցանկացած իրատեսական առաջարկություն, հաղորդում է նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

1 September 2010 - 10:05 AMT
Проект концепции политики госрегулирования миграции Армении будет представлен в правительство в сентябре
Проект концепции политики государственного регулирования миграции РА был обсужден на заседании коллегии при министре территориального управления РА, сообщает пресс-служба министерства.
Представляя документ, начальник государственной миграционной службы Гагик Еганян отметил, что он отображает миграционную ситуацию РА, цели и принципы, а также основные задачи политики государственного регулирования миграции РА и пути их разрешения.
Согласно программе деятельности правительства РА, в декабре документ будет представлен в правительство. Гагик Еганян сообщил также, что проект будет подвергнут экспертизе на соответствие критериям Евросоюза в области миграции. С этой целью в рамках программы Евросоюза TAIEX будет приглашен международный эксперт.
Документ был принят к сведению, было принято решение представить его заинтересованным организациям с целью получения предложений.
Начальник управления местного самоуправления министерства ТУ РА Ашот Гилоян представил предстоящие работы по разработке 5-летней программы реформирования сфер управления и эксплуатации многоквартирного фонда РА.
С целью разработки программы реформирования, постановлением премьер-министра РА создана межведомственная рабочая группа. Проект программы намечается представить на обсуждение правительства через 6 месяцев. Рабочая группа будет руководствоваться рядом уже имеющихся документов, в том числе пакетом предложений «Армения. Защита и обновление многоквартирного жилого фонда», представленным правительству РА со стороны независимого эксперта ВБ.