6 September 2010 - 11:15 AMT
Ավարտին են հասցվել «Մարաղա, 10 ապրիլի 1992թ.» վավերագրական ֆիլմի թվով երրորդ` «Սովորական ցեղասպանություն» սերիայի աշխատանքները: Ֆիլմը պատմում է աշխարհի համար անհայտ մնացած ողբերգության, Լեռնային Ղարաբաղի Մարաղա գյուղի գազանաբար սպանված, գերեվարված, գերության մեջ տանջամահ արված ու անհայտ կորած տասնյակից ավել բնակիչների մասին: Մարաղայի խաչելությունը, որը դքսուհի Քերոլայն Քոքսն անվանել է «Ժամանակակից Գողգոթա, պարզապես` շատ ավելի դժոխային», ներկայացված է ականատեսների աչքերով, որոնց վկայությունները հաստատված են վավերագրական խրոնիկայի կադրերով:
«Ներկայումս Նոր Մարաղա գյուղում ապրող նախկին մարաղացիների պատմությունները լույս են սփռում նախկինում անհայտ շատ փաստերի վրա, որոնց միջոցով բացահայտվում են 1992թ. ապրիլի 10-ին կատարված ողբերգության պատճառներն ու հետևանքները,-ասում է «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը:- Մասնավորապես` մեզ հաջողվել է ապացուցել, որ ադրբեջանցիների կողմից Մարաղայի ոչնչացումը, մասսայական սպանություններն ու գյուղի բնակիչների` կանանց, երեխաների, ծերերի գերեվարումն անմիջական կապ ուներ Բաքվի նավթային շահերի հետ: Բացի այդ` ֆիլմում տեղ են գտել նախկինում անհայտ մի շարք այլ փաստեր և վկայություններ»:
Մարինա Գրիգորյանի խոսքերով, նոր ֆիլմերի թողարկման հետ զուգահեռ չեն դադարեցվում Բաքվում ու Սումգայիթում հայերի ցեղասպանության վերաբերյալ նոր փաստերի և տվյալների որոնումները: Այսպես, հայտնաբերվել են փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են հայերի գազանաբարո սպանությունները 1990թ-ի հունվարի Բաքվի ջարդերին նախորդող ժամանակահատվածում: Վերոնշյալ փաստերը կներկայացվեն «Բաքու` հունվար 1990» ֆիլմի նորացված տարբերակում:
«Մարաղա, 10 ապրիլի 1992թ. Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմի պրեմիերան կկայանա սեպտեմբերի կեսերին Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությամբ:
«Սովորական ցեղասպանություն» նախագիծը նախաձեռնել է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության» կենտրոնը: Ֆիլմաշարի առաջին երկու ֆիլմերը` «Բաքու` հունվար 1990» և «Սումգայիթ` փետրվար 1988», ներկայացվել են համապատասխանաբար հունվարին և ապրիլին: Ֆիլմերը թարգմանվել են ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն և արաբերեն լեզուներով: Ֆիլմերը տեղադրված են համացանցում և լայնորեն տարածվում են խտասկավառակների միջոցով:

6 September 2010 - 11:15 AMT
Завершена работа над документальным фильмом “Марага, 10 апреля 1992 г.” – третьем по счету в серии “Обыкновенный геноцид”. Фильм повествует об оставшейся неизвестной миру трагедии десятков зверски убитых, угнанных в заложники, замученных в плену и без вести пропавших жителей карабахского села Марага. Распятие Мараги, которую баронесса Кэролайн Кокс назвала “современной Голгофой, только во много раз хуже” представлено глазами очевидцев, свидетельства которых подтверждены кадрами документальной хроники.
“Рассказы бывших марагинцев, проживающих сегодня в селе Нор Марага, проливают свет на многие ранее неизвестные факты о причинах и последствиях разыгравшейся 10 апреля 1992 года трагедии, – говорит руководитель проекта “Обыкновенный геноцид” Марина Григорян. – В частности, нам удалось доказать, что уничтожение азербайджанцами Мараги, массовое убийство и угон в заложники ее жителей – женщин, детей, стариков было непосредственно связано с нефтяными интересами Баку. Кроме того, в фильме нашли место и другие, ранее неизвестные факты и свидетельства”.
По словам Григорян, параллельно с выпуском новых фильмов не прекращается поиск новых данных об актах геноцида армян в Баку и Сумгаите. Так, найдены документы, доказывающие факты чудовищных убийств бакинских армян в период, предшествовавший Бакинским погромам января 1990 года. Эти факты найдут отражение в обновленном варианте фильма “Баку, январь 1990”.
Премьера фильма “Марага, 10 апреля 1992” состоится в середине сентября в эфире Общественного телевидения Армении.
Проект “Обыкновенный геноцид” реализуется по инициативе Центра информации и общественных связей аппарата президента РА. Первые два фильма серии – “Баку, январь 1990”, и “Сумгаит, февраль 1988”были представлены соответственно в январе и апреле. Фильмы переведены на русский, английский, французский и арабский языки, размещены в Интернете и широко распространяются в формате компакт-дисков.