6 September 2010 - 14:39 AMT
Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է հայ մեծ գրող Հովհանես Թումանյանի ծննդավայր Դսեղ` մասնակցելու այնտեղ անցկացվող «Թումանյանական հեքիաթի օր» խորագրով տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնին:
Կառավարության ղեկավարը բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո շրջել է համայնքում, այցելել է գյուղի դպրոցը: Տիգրան Սարգսյանը կարճատև խորհրդակցություն է անցկացրել կրթօջախի աշխատակիցների և մարզպետի մասնակցությամբ, որտեղ առաջ են քաշվել դպրոցի մասնաշենքի վերանորոգման, ներհամայնքային` դեպի դպրոց տանող ճանապարհի վերականգման խնդիրները: Խորհրդակցության ավարտին դպրոցի կոլեկտիվը «Դսեղ» գիրքը` որպես խորհրդանշական նվեր հանձնել է վարչապետին: Գործադիրի ղեկավարը շրջայց է կատարել դպրոցում, ծանոթացել շենքային պայմաններին:
Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարան այցելությունից հետո Տիգրան Սարգսյանը պատասխանել է լրագրողների հարցերին` մասնավորապես նշելով. «Մենք ցանկանում ենք հանրության ուշադրությունը հրավիրել այս միջոցառման վրա և, իհարկե ցանկալի է, որպեսզի բոլոր ծնողները իրենց երեխաների հետ մասնակցեն այս հիասքանչ միջոցառմանը, որը միջազգային կարգավիճակ ունի: Փառատոնը բնականաբար հնարավորորություն է տալու նաև պրոպագանդել Թումանյանին, աշխարհին ներկայացնել մեր մեծատաղանդ գրողին»: Վարչապետը Դսեղ էր եկել կնոջ և որդիների ուղեկցությամբ, որոնց հետ էլ մասնակցել է տիկնիկային փառատոնի ընթացքում կազմակերպված միջոցառումներին:
«Թումանյանական հեքիաթի օր» խորագրով տիկնիկային թատրոնների միջազգային փառատոնը անց է կացվում Դսեղ գյուղում սեպտեմբերի 5-11-ը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

6 September 2010 - 14:39 AMT
Тигран Саркисян принял участие в международном фестивале кукольных театров под названием «День туманяновской сказки»
6 сентября премьер-министр Армении Тигран Саркисян посетил родное село великого армянского поэта Ованнеса Туманяна для участия в проводимом здесь международном фестивале кукольных театров под названием «День туманяновской сказки». Глава правительства РА после торжественной церемонии открытия фестиваля посетил местную школу. Тигран Саркисян также провел короткое совещание с участием сотрудников образовательного учреждения и губернатора, на котором были обсуждены вопросы ремонта здания школы, восстановления ведущей к школе сельской дороги. В конце совещания коллектив школы в качестве символичного подарка вручил премьер-министру РА книгу «Дсех». Глава исполнительной власти обошел школу и ознакомился с условиями в здании.
После посещения дома-музея Ованнеса Туманяна Тигран Саркисян ответил на вопросы журналистов, в частности, отметив: «Мы хотим привлечь внимание общественности к этому мероприятию и, конечно, желательно, чтобы все родители со своими детьми приняли участие в этом замечательном мероприятии, имеющем международный статус. Фестиваль, естественно, также позволит пропагандировать Туманяна, представить миру нашего великого поэта». Премьер-министр приехал в Дсех в сопровождении супруги и сыновей, с которыми принял участие в мероприятиях, организованных в ходе проведения фестиваля.
Международный фестиваль кукольных театров под названием «День туманяновской сказки» проводится в селе Дсех с 5 по 11 сентября, сообщает пресс-служба правительства РА.