7 September 2010 - 09:13 AMT
«Ավագ դպրոցի նպատակը 10-րդ դասարանում բոլոր այն բացերը լրացնելն է, որն ունի աշակերտը, և միայն 11-րդ և 12-րդ դասարաններում մասնագիտական կողմնորոշմանը նպաստելը »,- ասաց Մուրադյանը
Ավագ դպրոցը պետք է բացառի կրկնուսույցի դերը, Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարեց «Գալիոթ» ավագ դպրոցի տնօրեն Կարինե Մուրադյանը: Նրա խոսքերով, հակառակ դեպքում այդ դպորցը պետք է փակվի: Միաժամանակ նա նշել է, որ ավագ դպրոցի նպատակը 10-րդ դասարանում աշակերտների կրթության մեջ առկա բացերը լրացնելն է, և միայն 11-րդ և 12-րդ դասարաններում մասնագիտական կողմնորոշմանը նպաստելը:
Անդրադառնալով Հայաստանում ավագ դպրոցներ բացելու պետական ծրագրին` Մուրադյանն ասաց, որ ցանկացած ծրագիր ժամանակի հետ կատարելագործման կարիք ունի: Միաժամանակ նա նշեց, որ պետական ծրագրից բացի դպրոցը պետք է իր ծրագրում ներառի ինքնուրույն ուսուցման հիմունքները:
Նրա խոսքերով, ավագ դպրոցը պետք է ոչ միայն կամուրջ լինի դպրոցի և բուհի միջև, այլ նաև պետք է լինի աշակերտի մասնագիտական կողնորոշման սկիզբը: Մուրադյանը նշեց, որ «Գալիոթ» ավագ դպրոցի գերակա ուղղություններն են` ֆիզիկական, գեղագիտական և մշակութային դաստիարակությունը, արտասահմանյան գրականության ուսումնասիրումը, ինչպես նաև քաղաքացու դաստիարակությունը: Դպրոցի տնօրենը նաև նշեց, որ «Գալիոթը» մտադիր է հիմնական շեշտը դնել հայոց լեզվի և մաթեմատիկայի ուսուցման վրա:
Միաժամանակ նա նշեց, որ ողջ աշխարհում բուհական կրթությունը շարունակում են աշակերտների ընդհանուր թվի 25-30 տոկոսը: Քանի որ հայկական շուկան սահմանափակ հնարավորություններ ունի նրա համար, որպեսզի բարձրագույն կրթություն ստացած մարդիկ կիրառեն իրենց գիտելիքները, «Գալիոթ» դպրոցը փորձում է աշխակերտների համար այնպիսի պայմաններ ստեղծել, որպեռսզի նրանք կարողանան շարունակել իրենց կրթությունը թե հայկական, թե արտասահմանյան բուհերում:

7 September 2010 - 09:13 AMT
«Цель старшей школы в 10-ом классе заполнить все те пробелы, который имеет ученик и лишь потом, в 11-ом и 12-ом классах способствовать профессиональному ориентированию», – сказала Мурадян.
Старшая школа должна исключить роль репетитора, на пресс-конференции в Ереване заявила директор старшей школы «Галиот» Карине Мурадян. По ее словам, в обратном случае эта школа должна закрыться. При этом она заметила, что цель старшей школы – в 10-ом классе восполнить все существующие в образовании учеников пробелы и лишь потом, в 11-ом и 12-ом классах способствовать профессиональному ориентированию.
Касаясь государственной программы по открытию в Армении старших школ, Мурадян сказала, что любая программа со временем нуждается в усовершенствовании. При этом директор школы “Галиот” заметила, что кроме государственной программы, школа также намерена включить в свою программу основы самостоятельного обучения. Мурадян также сказала, что основная проблема старших школ заключается в том, что их деятельность и смысл не правильно освещают.
По ее словам, старшая школа должна быть не только мостом между школой и вузом, но и должна стать началом профессиональной ориентации ученика, то есть она должна помочь ученику выбрать профессию. Касаясь основных акцентов старшей школы «Галиот» Мурадян сказала, что приоритетом школы является: физическое, эстетическое и культурное воспитание, изучение зарубежной литературы, а также воспитание гражданина. Директор школы также отметила, что «Галиот» намерен сделать основной акцент на преподавании родного языка и математики.
При этом она заметила, что во всем мире образование в высших учебных заведениях, как и профтехучилищах, продолжают 25-30% от общего числа школьников. Мурадян заметила, что, поскольку армянский рынок имеет ограниченные возможности, для того, чтобы люди, получившие высшее образование использовали свои знания, школа “Галиот” попытается создать для учащихся такие условия, чтобы они смогли продолжить свое образование и в армянских, и в зарубежных вузах.