«Հայաստանի հանրակրթական համակարգում ավագ դպրոցների ձևավորման գործընթացը կավարտվի 2011 թվականին»,- սեպտեմբերի 7-ին կառավարության մամլո կենտրոնում հայտնել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքով, այսօր Հայաստանում գործում են 91 ավագ դպրոցներ:
Դրա հետ մեկտեղ նախարարն ավելացրել է, որ ավագ դպրոցների ցանկի համալրումից հետո դրանց թիվը կաճի 40-44-ով` «կախված իրադրությունից»: Իսկ ինչ վերաբերում է ավագ դպրոցներում դասարանների հագեցվածությանը, ապա, նրա խոսքով, այստեղ պակասություն չի նկատվում: «Կան ավագ դպրոցներ, որոնք լիովին հագեցած են, կան անգամ դպրոցներ, որտեղ մինչև 17 դասարան է բացվել, դա բավական բարձր ցուցանիշ է»,- ընդգծել է Արմեն Աշոտյանը:
Անդրադառնալով ավագ դպրոցների գործունեության արդյունավետությանը` նա նշել է, որ դրանք մրցում են քոլեջների և ուսումնարանների հետ` պայքարելով միևնույն սաների համար:

7 September 2010 - 11:34 AMT
«Процесс формирования старших школ в системе общего образования Армении будет завершен в 2011 году», – сказал 7 сентября в пресс-центре правительства министр образования и науки РА Армен Ашотян. По его словам, на сегодняшний день в Армении действует 91 старшая школа.
При этом глава министерства добавил, что после пополнения списка старших школ, их число увеличится на 40-44 «в зависимости от ситуации». Что же касается заполненности классов в старших школах, то, по его словам, здесь нет недобора. «Есть старшие школы, которые полностью заполнены, есть даже школы, где открылось до 17 классов – это достаточно высокий показатель», – подчеркнул Армен Ашотян.
Касаясь эффективности деятельности старших школ, он отметил, что они конкурируют с колледжами и училищами, борясь за одного и того же учащегося.