ՀՀ գիտության և կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 13-16-ին կմեկնի Գերմանիա`կրթության համակարգի ակադեմիական փոխանակման ծրագրի շրջանակներում:
Նախարարը հայտնել է, որ այդ այցի նախապատրաստական աշխատանքներով զբաղվել են մեկ տարի: Գերմանիան հոգ է տարել, որ այցը հագեցած լինի և պատրաստակամություն է հայտնել բոլոր ծախսերը հոգալու, որպեսզի հայկական պատվիրակության այցելությունը արդյունավետ լինի:
Բացի ՀՀ գիտության և կրթության նախարարության ներկայացուցիչներից, պատվիրակության կազմում կլինեն ճարտարագիտական և գյուղատնտեսական համալսարանների ղեկավարները, ովքեր կապեր ունեն Գերմանիայում:
Այդ այցի ընթացքում պատվիրակությունը կլինի Մարտին Լյութերի անվան Հալլե Վիթենբերգի համալսարանում, որտեղ հայագիտական կենտրոնի գործունեության մասին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Արմեն Աշոտյանի խոսքերի համաձայն, համալսարանի ղեկավարությունը կենտրոնի կարգավիճակը բարձրացնելու որոշում է ընդունել: Բացի դրանից, համալսարանը պարտավորվում է 2011 թ. –ից սկսած 5 տարի ֆինանսավորել հայագիտության կենտրոնը, իսկ 2012 թ. կենտրոնը համատեղ կֆինանսավորի նաև Հայաստանը:

7 September 2010 - 12:20 AMT
Возглавляемая министром образования и науки РА Арменом Ашотяном делегация в рамках приглашению программы академического обмена системы образования этой страны посетит 13-16 сентября Германию.
Как сообщил глава министерства, на подготовительные работы данного визита потребовался целый год, германская сторона позаботилась о том, чтобы визит был насыщенным, и выразила готовность взять на себя все финансовые расходы, чтобы визит армянской делегации был плодотворным. Помимо представителей министерства образования и науки РА в делегацию войдут руководители Политехнического и Аграрного университетов, у которых есть связи в Германии.
В рамках этого визита запланировано посещение немецкого Университета им. Мартина Лютера Галле-Виттенберг, где достигнуты определенные договоренности относительно деятельности в университете центр арменоведения. По словам Армена Ашотяна, руководство университета приняло решение о повышении статуса центра. Помимо этого, университет обязуется с 2011 года в течение 5 лет финансировать центр арменоведения, а с 2012 года ожидается также софинансирование и армянской стороны. «Мы считаем это очень серьезным достижением, в частности потому, что этот университет считается ведущим учебным заведением в традиционной системе высшего образования Германии, где есть большое наследие работ по арменоведению», – добавил министр.