7 September 2010 - 13:25 AMT
2010-2011թ. 11-րդ դասարանի ոչ մի աշակերտի համար չի հնչի վերջին զանգը, սեպտեմբերի 7-ին հայտարարել է Հայաստանի կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Ըստ նրա, էքստերռն քննություններ կարող են հանձնել միայն տարրական ու միջին դպրոցի աշակերտները, սակայն 11-րդ դասարանում «թռիչքներն» արգելված են, հակառակ դեպքում ավագ դպրոցը չի կայանա: Ավելին, առաջին դասարան դպրոցի տնօրենը կարող է ընդունել միայն այն երեխային, ում 6 տարին արդեն լրացել է, հակառակ դեպքում, նա կազատվի աշխատանքից:
2006 թ. ուսումնական տարվանից ի վեր Հայաստանում հանրակրթությունը սկսվում է 6 տարեկանից` տարրական դպրոց (1-4 դասարաններ), միջին դպրոց (5-9 դասարաններ), ավագ դպրոց (10-12 դասարաններ):
Նախարարը հայտնեց նաև, որ «արդեն 42 երեխա դարձել է իր ծնողների ցանկության զոհը», որոնց նախարարությունը թույլ է տվել շարունակել ուսումը 11-րդ դասարանում: Արմեն Աշոտյանը հավելեց, որ նրանցից 8-ն արդեն սովորում է, իսկ մյուսների ճակատագիրը կորոշվի մինչև սեպտեմբերի 15-ը, երբ նախարարությունն ամբողջական տեղեկատվություն կստանա հանրապետության մարզերից:
Ինչ վերաբերում է բուհերում ընդունելության քննություններին դիմորդների բացակայության դեպքում, ապա 2011թ. կսովորեն բոլոր նրանք, ով ցանկանում է բարձրագույն կրթություն ստանալ` քոլեջների, ուսումնարանների շրջանավարտները, բանակից զորացրվածները, այն մարդիկ, որոնք ցանկանում են երկրորդ բարձրագույն կրթությունը ստանալ, և այլոք, հայտարարել է նախարարը:

7 September 2010 - 13:25 AMT
В 2010-2011 учебном году ни для одного ученика 11 класса не прозвучит последний звонок, заявил 7 сентября в пресс-центре правительства Армении министр образования и науки РА Армен Ашотян. По его словам, переходить в старшие классы экстерном разрешается только ученикам начальной и средней школы, но никак не 11-классникам, «в противном случае у нас не состоится старшая школа». Более того, в первый класс директор обязан принимать только ребенка, которому уже исполнилось 6 лет, в противном случае он будет уволен.
Начиная с 2006-го учебного года, в Армении общее образование начинается с 6 лет по следующим ступеням: начальная школа (1-4 классы), средняя школа (5-9 классы), старшая школа (10-12 классы).
В связи с этим он сообщил, что «уже 42 ученика стали жертвами желаний своих родителей», им Министерство разрешило продолжить учебу в 11 классе. В связи с этим Армен Ашотян добавил, что 8 из них уже учатся, а участь остальных будет известна только к 15 сентябрю, когда в Министерство образования и науки РА поступит полная информация от областных администраций республики. Что же касается приемных экзаменов в ВУЗы Армении при отсутствии абитуриентов, то в 2011 году будут учиться все те, кто хочет получить высшее образование, в числе которых выпускники колледжей, училищ, отслужившие в армии, взрослые люди, которые хотят получить второе образование, и другие, заверил глава министерства.