9 September 2010 - 13:43 AMT
Հայաստանի կառավարության սեպտեմբերի 9-ի նիստում, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, որոշվել է վերաբաշխում կատարել 2010թ. պետբյուջեում և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը գազի սակագնի ավելացմամբ պայմանավորված` նպաստառու ընտանիքներին լրացուցիչ ընտանեկան նպաստ և միանվագ դրամական օգնություն տրամադրելու նպատակով հատկացնել 367,582 մլն դրամ, նույն այդ պատճառով կենսաթոշակառուներին լրացուցիչ սոցիալական կենսաթոշակ տրամադրելու նպատակով` 89,021 մլն դրամ: Կառավարությունը որոշում է ընդունել նաև կենսաթոշակառուներին լրացուցիչ ապահովագրական կենսաթոշակ տրամադրելու նպատակով 2,640 մլրդ դրամ հատկացնել։
Հանրապետությունում ծնելիության աճով պայմանավորված` նպաստառու ընտանիքներին լրացուցիչ մինչև 2 տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ տրամադրելու նպատակով` 751,271 մլն դրամ, նպաստառու ընտանիքներին լրացուցիչ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստ տրամադրելու նպատակով` 316,225.1 հազար դրամ:
Ինչպես նշել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, որ սրանով ամբողջությամբ իրականացվում է ս.թ. մայիս ամսից գազի սակագնի բարձրացման հետևանքով բնակչության խոցելի խավերի ծախսի փոխհատուցումը։ «Նախ ավելացվել են 104 հազար ընտանիքների սոցիալական նպաստները, իսկ ս.թ. նոյեմբերի 1-ից կենսաթոշակառուները կստանան ավելի բարձր թոշակներ»,- ավելացրել է նա:
ՀԾԿՀ-ի որոշման համաձայն, 2010 թ. ապրիլի 1-ից Հայաստանի սպառողների համար գազի սակագները բարձրացել են 37,5 տոկոսով`մեկ խոր/մ-ի համար մինչև 132 դրամ` ներկա 95 դրամի դիմաց: Այն ձեռնարկությունների համար, որոնք մեկ ամսում օգտագործում են մինչև 10 հազ. ք/մ գազ, սակագինը բարձրացել է 13 տոկոսով և ապրիլի 1-ից կազմել 243,13 դոլար` 1000 խ/մ ծախսած գազի համար` գործող 215 դոլար սակագնի փոխարեն:
Հարկ է նշել, որ Գազպրոմը հայտարարել է շուկայական գնագոյացմանն անցնելու մասին Բելառուսիայի, Մոլդովայի և Հայաստանի հետ և 2011 թվականին այդ տարածաշրջանում գազի սակագնի աճ է ակնկալում:

Правительство Армении на заседании 9 сентября приняло решении о внесении изменений в госбюджет 2010 года, согласно которым министерству труда и по соцвопросам РА будет выделено 367, 582 млн. драмов для оказания содействия получающим пособие семьям в связи с повышением цен на газ, по этой же причине пенсионеры получат пособие, на что в общей сложности направлено 89,021 млн. драмов. Правительство также приняло решение о выделении из госбюджета 2,640 млрд. драмов для выплат дополнительных пенсий.
В связи с повышением рождаемости в республике получающие пособие семья на заботу о детях до двух лет получат помощь в виде пособия, на что из бюджета будет выделено в общей сложности 751, 271 млн. драмов, более того, на рождение дополнительного ребенка будет выделено в общей сложности 316,225 млн. драмов.
Как отметил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, тем самым полностью осуществляется компенсация расходов наиболее уязвимых слоем населения в связи с повышением цен на газ. «Во-первых, увеличились размеры социальных пособий 104 семей, а с 1 ноября пенсионеры получат более высокую пенсию», – добавил он.
Надо отметить, что Газпром заявил о переходе на рыночное ценообразование с Белоруссией, Молдовой и Арменией, и ожидает роста цен на газ в данном регионе в 2011 году.