10 September 2010 - 11:40 AMT
Հայաստանում հոկտեմբերի 1-ից վաճառվելու են պարտադիր ավտոապահովագրման ապահովագրեր: Այս մասին տեղի ունեցած սեմինարի ընթացքում լրագրողներին հայտնել է ՀՀ ԿԲ ֆինանսական համակարգի և ֆինանսական կայունության քաղաքականության վարչության պետ Վահե Վարդանյանը: Սեմինարը նվիրված էր Հայաստանում ընդունված «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործման պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման մասին» օրենքին:
«Օրենքը կգործի 2011 թ. հունվարի 1-ից: Բոլոր ավտոտեսուչները «Հայաստանի ավտոապահովագիրների բյուրոյի» բազայի մուտքի թույլտվություն կունենան և կարող են ստուգել ավտոմեքենայի ապահովագրի առկայությունը օնլայն ռեժիմով», – ասել է նա:
Այս համատեքստում վարչության պետն ավելացրել է, որ ԱՊՀ մի շարք երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ վարորդները հաճախ կեղծ ապահովագրեր են պահում, այդ պատճառով որոշում է ընդունվել ավտոտեսուչներին տրամադրել ապահովագրված մեքենաների ցուցակը:
ՀՀ ԿԲ ֆինանսական համակարգի զարգացման բաժնի ղեկավար Աննա Վարդիկյանն ասել է, որ հեռանկարում քննարկվելու է նաև Green Card համակարգին Հայաստանի անդամակցության հարցը, որը հեշտացնում է տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժը երկրից երկիր` միջազգայնորեն ճանաչված ապահովագրական ծածկույթի ներդրման օգնությամբ: Երաշխավորվելու է նաև այն, որ արտասահմանյան մեքենաների վարորդի մեղքով տուժած ՀՀ քաղաքացիները չեն հայտնվի անբարենպաստ պայմաններում:
Green Card-ը կարգավորվում է եվրահրահանգներով, որոնք սահմանում են համակարգի հիմնական ենթակառույցներն ու բնութագրիչները և պարտադիր են համակարգի մասնակից պետությունների համար:

10 September 2010 - 11:40 AMT
В Армении с 1 октября начнется продажа страховых полисов обязательного автострахования. Об этом сообщил журналистам в ходе семинара, посвященного принятому в Армении закону «Об обязательном страховании ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств», начальник управления политики финансовой системы и финансовой стабильности Центрального банка Армении Ваге Варданян. «Закон начнет действовать с 1 января 2011 года. Все автоинспекторы будут иметь доступ к базе «Бюро автостраховщиков Армении», и смогут проверить наличие полиса у автомобиля в режиме он-лайн», – сказал он.
В этом контексте начальник управления добавил, что опыт некоторых стран СНГ показывает, что очень часто у водителей были фальшивые полиса, поэтому было принято решение предоставить автоинспекторам список застрахованных автомобилей.
В свою очередь руководитель отдела развития финансовой системы ЦБ РА Анна Вардикян отметила, что в перспективе также будет рассмотрен вопрос членства Армении в системе Green Card, которая упрощает передвижение транспортных средств через страны с помощью внедрения международного известного страхового покрытия. Также будет гарантировано, что пострадавшие по вине водителей иностранных автомобилей граждане РА не окажутся в неблагоприятных условиях.
Green Card регулируется по евродирективам, которые устанавливают все основные характеристики и инфраструктуры системы и обязательны для всех государств-участников системы.