10 September 2010 - 12:48 AMT
Ընթացիկ տարվա յոթ ամիսների տվյալների համաձայն, Հայաստանի գյուղատնտեսության բնագավառում անկում է գրանցվել, որը պայմանավորված է անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով: Դա հանգեցրել է մակրոտնտեսական ցուցանիշների վատացմանը: «Այսօր շատ դժվար է որևէ կանխատեսում անել, թե աշնանացանի ժամանակ ինչ կլիմայական պայմաններ կլինեն: Սակայն կառավարությունը գյուղատնտեսության բնագավառում մեծամասշտաբ բարեփոխումներ է անցկացնում», – ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը լրագրողներին:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանի կառավարությունը 10 տարվա ընթացքում առաջին անգամ հաստատել է երկրում սերմնաբուծության զարգացման ծրագիրը: «Չնայած որ Ռուսաստանը մասնակիորեն արգելել է հացահատիկի արտահանումը, սակայն մոտակա շաբաթվա ընթացքում մենք կներմուծենք 1000 տոննա բարձրորակ սերմ:
Արդեն ընտրվել են մարզային ընկերություններ, որոնք կարող են զբաղվել սերմնաբուծությամբ: Մենք ծրագրում ենք, որ մոտակա հինգ տարիների ընթացքում ամբողջությամբ կլուծվի սերմնաբուծության հարցը, որի շնորհիվ էլ 15-20 տոկոսով կբարձրանա ցորենի արտադրողականության մակարդակը», – նշել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը գյուղատնտեսության զարգացման երկրորդ ուղղությունը համարել է պարարտանյութերի արտադրությունը: ՀՀ կառավարությունը հաստատել է օրգանական պարարտանյութերի արտադրման թռիչքային ծրագիրը`օգտագործելով գիտահետազոտական ներուժը: Իրականացվող թռիչքային ծրագրերի և 2009-2010 թթ. ընթացքում Հայաստանի բոլոր մարզերում հետազոտություններից ստացած արդյունքների հիման վրա արդեն գրանցված են դրական արդյունքներ: Բացի այս ամենից, Հայաստանի անասունների գլխաքանակն ավելացնելու համար կառավարությունն ամեն տարի արտասահմանից ներմուծում է հատուկ տեսակի կենդանիներ: Մի կողմից դրանք բարձրացնում են անասնաբուծական ընկերությունների արտադրողականությունը, մյուս կողմից`տեղի պայմաններին են հարմարեցնում:
Վարչապետը նաև ասել է, որ Համաշխարհային բանկի աջակցության շնորհիվ ստեղծվել են խորհրդատվական կենտրոններ գյուղացիների համար, բացի այդ վերականգնվում է ոռոգման համակարգը և այլն:
Նա հաղորդել է նաև, որ սեպտեմբերի 9-ին նախարարական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ հաստատվել է գյուղատնտեսությանն անհրաժեշտ տեխնիկայով ապահովելու մասին ծրագիրը: Դրա հետ կապված նա նշել է, որ գյուղատնտեսության զարգացման հայեցակարգը կոչված է գուղը զարգացնելու, քանի որ գյուղի համալիր զարգացումը և աշխատատեղերի ստեղծումը կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի համաչափ զարգացման համար:

По итогам семи месяцев текущего года в сфере сельского хозяйства Армении был зафиксирован спад, который обусловлен неблагоприятными природно-климатическими условиями. Это привело к тому, что макроэкономические показатели в целом ухудшились. «Сегодня очень трудно делать какие-либо прогнозы относительно того, какими будут климатические условия в период осеннего посева. Но то, что правительство проводит масштабные реформы в сфере сельского хозяйства – это однозначно», – сказал журналистам в Ереване премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
По его словам, впервые за 10 лет правительство Армении утвердило программу развития семеноводства в стране. «Несмотря на то, что Россия ввела частичный запрет на экспорт зерна, тем не менее, в течение ближайшей недели мы импортируем 1000 тонн высококачественных семян. Уже выбраны областные компании, которые в состоянии заниматься производством семян. Мы планируем, что в ближайшие пять лет полностью будет решен вопрос производства семян, за счет чего повыситься уровень производительности пшеницы на 15-20%», – отметил премьер.
Вторым направлением развития сельского хозяйства Тигран Саркисян назвал производство удобрений. Используя научно-исследовательский потенциал, правительство РА утвердило пилотную программу по производству органических удобрений. По результатам реализуемых пилотных программ и на основе полученных исследований во всех областях Армении в течение 2009-2010 гг. уже зафиксированы положительные результаты. «Эта программа также будет внедрена в Армении, в результате чего уменьшиться зависимость от импортируемого удобрения, более того цена на наши собственные удобрения снизится в два раза», – добавил он.
Помимо этого, с целью увеличения поголовья скота Армения ежегодно импортирует из-за рубежа особей, что, с одной стороны, направлено на повышение производительности животноводческих компаний, а с другой – на их адаптацию к местным условиям.
Глава правительства также сказал, что при содействии Всемирного банка созданы региональные центры по предоставлению консультаций сельчанам, более того, восстанавливается ирригационная система и многое другое. «То есть, мы утвердили комплексную программу реформ по развитию сельского хозяйства до 2020 года, которая предусматривает мероприятия во всех сферах», – подчеркнул Тигран Саркисян.
Он также сообщил, что 9 сентября на заседании министерского комитета была утверждена программа по обеспечению сельского хозяйства необходимой техникой. «Эта концепция нацелена на оказание содействия развитию коопераций, чтобы фермерские хозяйства укрупнялись», – сказал премьер. В связи с этим он также отметил, что концепция развития сельского хозяйства привязана к развитию села, поскольку комплексное развитие села и создание рабочих мест имеют важное значение для соразмерного развития территорий Армении.