Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործման պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրի արժքեը Հայաստանում կկազմի շուրջ 30-40 հազար դրամ` կախված ավտոմեքենայի և վարորդի ռիսկի աստիճանից: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԿԲ ֆինանսական համակարգի և ֆինանսական կայունության քաղաքականության վարչության պետ Վահե Վարդանյանը:
Ընդ որում, անձնական վնասի դեպքում փոխհատուցման առավելագուն գումարը կկազմի 3 մլն դրամ յուրաքանչյուր տուժողին և 9 մլն դրամ յուրաքանչյուր ՃՏՊ-ի համար: Իսկ գույքային վնասի դեպքում, ըստ «Ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործման պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրման մասին» օրենքի, փոխհատուցման առավելագույն չափը կկազմի 1,5 մլն դրամ:
Բացի այդ, ՀՀ ԿԲ ֆինանսական համակարգի և ֆինանսական կայունության քաղաքականության վարչության սպառողների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Արմենուհի Մկրտչյանն ասել է, որ հաշվառված բոլոր մեքենանարը, որոնց շարժիչի ծավալը 50 խ/սմ, մինչև 2011թ. հունվարի 1-ը պետք է ապահովագրեն իրենց մեքենաները, հակառակ դեպքում, տրանսպորտային միջոցի սեփականատերը կտուգանվի 50 հազար դրամով:
Ապահովագրի նվազագույն ժամկետը 3 ամիս է, իսկ առավելագույնը` 1 տարի: Կգործի նաև հատուկ 10-օրյա պայմանագիր տարանցիկ մեքենաների համար:

10 September 2010 - 16:24 AMT
Стоимость страхового полиса по обязательному страхованию ответственности, исходящей из использования автотранспортных средств в Армении составит порядка 30-40 тыс. драмов в зависимости от степени риска автомобиля и водителя. Об этом сообщил начальник управления политики финансовой системы и финансовой стабильности Центрального банка Армении Ваге Варданян.
При этом, максимальный размер возмещения в случае личного ущерба составляет 3 млн. драмов на каждого пострадавшего и 9 млн. драмов на каждое ДТП. А максимальный размер возмещения в случае имущественного ущерба составляет 1,5 млн. драмов.
Кроме того, начальник отдела защиты прав потребителей и поведения рынка управления политики финансовой системы и финансовой стабильности ЦБ РА Арменуи Мкртчян сообщила, что все стоящие на учете автомобили в Армении с объемом двигателя более 50 куб. см. к 1 января 2011 года должны приобрести полис ОСАГО, в противном случае владелец транспортного средства будет оштрафован на 50 тыс. драмов.
Минимальный срок полиса ОСАГО составит 3 месяца, а максимальный 1 год. При этом будет специальный десятидневный договор для транзитных автомобилей.
На сегодняшний день, по данным ЦБ Армении, в стране зарегистрировано порядка 450 тыс. автомобилей. За год в стране фиксируется 2100 случаев ДТП, в результате которых погибает 366 человек. На территории Армении действует 11 страховых компаний.